Burun Bantsız Uyuyamayanlar İçin, Burun İçerisine Kalıcı Olarak Yerleştirilen Titanyum İmplant Türkiye' de Mevcut: "Breathe Implant àWengen"

"Heinz Kurz GmbH" medikal firması tarafından piyasaya sürülen ve "Karl Storz GmbH & Co. KG" firması tarafından üretimine devam edilen, burun içerisine cerrahi olarak yerleştirilen "Breathe Implant àWengen" nazal valv implantı artık ülkemizde de ulaşabilir durumda ...

Saf titanyumdan yapılan ve delikli özelliği ile doku nekrozunu en aza indiren bu ürün kabaca nefes açıcı burun bantlarının, burun içerisinden yerleştirilen kalıcı metal formu olarak tasarlanmış.

Aslında yaklaşık 2003 yılında Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlanan ve İngiltere' de ilk olarak 2009 yılında kullanılan bu implantla ilgili yapılan bilimsel çalışmaların sonuçları oldukça olumlu.

Burun ucunun hemen gerisinde bulunan nazal valv bölgesi, solunum sistemindeki toplam hava yolu direncinin yaklaşık % 50' sinden sorumludur. Geçirilen cerrahi işlemler, travmalar, enfeksiyonlar ya da yapısal bozukluklara bağlı bu bölgedeki daralma sonucu burun havayolu direnci abartılı olarak artabilir ve burun tıkanıklığı ortaya çıkabilir.

Breathe Implant àWengen nazal valv implantı, üst lateral kıkırdağın alt kısmına yerleştirilir ve kalıcı olarak nazal valvin açılmasını sağlar.

Prof. Dr. med. Daniel F. à Wengen tarafından geliştirilen bu implantın uygulama videosu aşağıda yer almaktadır. 

Burun tıkanıklığı sorununuz varsa, horluyorsanız, ağız açık uyuma, koşarken burun kanatlarında kapanma sorununuz varsa ve burun bantı kullanmadan uyuyamıyorsanız, bu implant size uygun olabilir.

Haberin hazırlanma tarihi: 15/11/2013

Kaynaklar:

- Breathe Implant àWengen – nasal valve implant - Heinz Kurz GmbH

- Breathe-Implant à Wengen - Novimed AG

-  breathe-implant

- Breathe-Implant - HNO Praxisklinik à Wengen für Ohren-, Nasen

- Outcomes of a Novel Titanium Nasal Implant for Nasal Valve ...

- Objekt-Metadaten @ FU Dissertationen Online / Mycore 2.0.2

- Breathe-Implant - for nasal valve collapse, sleep apnoea, breathing ...