Kulak Zarı Ameliyatı (Timpanoplasti) - Animasyonlu Anlatım

Animasyon resimlerinin açıklamaları:

- Kulak zarında bulunan delik etrafındaki ölü hücreler temizlenir (deliğin etrafından ince bir zar tabakası çıkarılarak, canlı hücerelerin açığa çıkması sağlanır - dezepitelizasyon işlemi)

- Yapılan insizyon sonrası zar ve dış kulak yolunun zara komşu olan bir kısmı, saat 6 ile 12 seviyesi hizasından öne doğru kaldırılır (timpanomeatal flebin kaldırılması işlemi).

- Dış kulak deliği yakınından alınabilen kas zarı (fasya) (kıkırdak ya da kıkırdak zarı da bu amaçla kullanılabilir) kulak zarının altına, zarın ön kısmına kadar yerleştirilir (greftin yerleştirilmesi işlemi)

- Kaldırılmış olan kulak zarı ve dış kulak yolu derisi geriye doğru tekrar yatırılır (timpanomeatal flebin geri yatırılması işlemi)

- Bu işlemlerden sonra zarın üzerine kanamayı durdurucu ve dokuların sabitlenmesini arttran çeşitli materyaller yerleştirilir ve bundan sonra dış kulak yoluna tampon yerleştirilerek operasyona son verilir.

Kulak zarındaki deliği kapatmak için bir çok değiştirilmiş cerrahi teknik mevcuttur. Yukarıdaki animasyon resimlerinde sizlere sık kullanılan bir yöntemi paylaşmak istedim. Sadece kulak zarı delik olan ve zarın arkasında, kulak kemikçikleri etrafında iltihap artıkları olmayan hastalarda yukarıda gösterilen teknikten çok daha basit bir teknikle, dış kulak yolu içerisinden, ilave bir kesi yapmadan zar onarma tekniklerini uygulanabilmektedir.

Konu ile ilgili olarak İngilizce hazırladığım makeleyi ve İngilizce kulak zarı onarılması animasyonunu bulabileceğiniz link >> Ear Drum Repair (Tympanoplasty / Myringoplasty) in Istanbul

 

Endoskopik Kulak Zarı Ameliyatı

 

Endoskopik teknikle dışarıdan kesi yapılmaksızın, kulak kanalı içerisinden, kulak zarındaki deliğin tamiri mümkündür. Sadece uygun olan hastalarda tercih edilebilecek bu teknikle ilgili olarak ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Endoskopik Kulak Zarı Ameliyatı ve Avantajları / Endoskopik ve Mikroskopik Kulak Zarı Ameliyatları İle İlgili Farklı Ayrıntılar / Endoskopik Kulak Zarı Ameliyatı Videosu / Endoscopic Repair of Tympanic Membrane Perforation

 

Kulak Zarının Görevleri Nelerdir? >>

Kulak Zarı Delinmesinin Nedenleri >>

Kulak Zarının Delinmesi İşitmeyi Nasıl Etkiler >>

Kulak Zarınız Delikse, Kulağınızı Mutlaka Su Temasından Koruyun! >>

Travmatik Kulak Zarı Delinmelerinde Yapılması Gerekenler >>

Travmatik Kulak Zarı Delinmelerinde Görülebilen Belirtiler >>

Kulak Zarındaki Küçük Delikler Nasıl Tedavi Edilir? >>

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Hasta Bakımı >>