5 Kasım 2019 In Burun, Genel By admin

Burun Ucu Estetiği Hakkında Bilgiler

Tip Plasti Operasyonu

Burun Ucu Estetiği

 

Yüzün estetik açıdan güzel bir görünüm sergilemesinde burun şekli son derece etkilidir. Kimi zaman burun kemiğinde anatomik açıdan herhangi bir şekil bozukluğu bulunmuyor. Ancak burnun uç bölümünde şekilsel bir sorun görülebiliyor. Bu durumda burun ucu estetiği ameliyatı tercih ediliyor ve burun bölgesinin sadece uç kısmına cerrahi operasyon ile müdahale ediliyor. Bu sayede yüz şekli ile uyumlu bir burun ucu görünümü elde edilebiliyor.

Son derece küçük dokunuşlar dahi burun bölgesinin ve dolayısıyla yüz bölgesinin estetik bakımdan çok daha güzel bir görünüm kazanmasını sağlayabiliyor. Bu nedenle burun ucu şeklinden memnun olmayanlar rahatlıkla bu operasyonlardan faydalanabilir. 18 yaşını doldurmuş olan ve ameliyata engel bir sağlık sorunu bulunmayan herkes burun ucu estetiği ameliyatı olabilir. Ancak hamilelik ve emzirme dönemlerinde cerrahi müdahale yapılması sakıncalı olduğundan emzirme döneminin bitmesini beklemeniz gerekir.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun bölgesinin uç kısmında düşüklük, sivrilik ya da genişlik olması durumunda gerçekleştirilen ve burun ucuna daha düzgün bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılan cerrahi operasyon burun ucu estetiği olarak adlandırılır. Burun ucunda aşırı yükseklik olması ya da çeşitli nedenlerle asimetrik bir görünüm ortaya çıkması durumunda da burun ucu estetiği ameliyatlarından faydalanılır. Bu operasyonlarda burnun tamamına değil, sadece uç bölümüne müdahale edilir.

Genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılan burun ucu estetiği ameliyatı esnasında lokal anestezik enjeksiyonu haricinde hastanın herhangi bir acı, sızı ya da ağrı hissetmez. Ameliyatın ardından hafif düzeyde bir ağrı olabilir ve bu durum tıbbi açıdan son derece normaldir. Zira operasyonun ardından doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçların kullanımı ile bu ağrının da kontrol altına alınması mümkün olur. Hafif düzeyde morluk ve ödem de oluşabilir. Bu görüntü mevcudiyetini uzun süre muhafaza etmez. Birkaç gün sonrasında kendiliğinden düzelecektir ve bu nedenle morluğa, ödeme müdahale edilmesine de gerek olmaz.

Burun Ucu Estetiği ve Sonrası

Son yıllarda burun ucu estetiği ameliyatı olmak isteyen kişi sayısında bir artış meydana geldi. Bunun nedeni iyileşme sürecinin gayet konforlu bir şekilde tamamlanıyor olmasıdır. Hastaların bu estetik operasyondan faydalanabilmek için iş hayatına ya da günlük hayatına uzun süre ara vermesine gerek olmuyor. Burnun geneline ya da burun kemiğine bir müdahale yapılmadığından, burun ucu estetiği ameliyatından sonra iyileşme süresinin diğer burun estetiği ameliyatlarına nazaran biraz daha kısa olduğunu belirtebiliriz.

Operasyonun süresi ise hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Mevcut burun şekli, burun ucuna nasıl bir müdahale yapılması gerektiği gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak burun ucu estetiği ameliyatının ne kadar sürdüğü değişebiliyor. Ancak genellikle 30 dakika ile 60 dakika arasında operasyonun tamamlandığını belirtebiliriz. Ender durumlarda operasyon süresi daha uzun da olabilir.

Ameliyatın ardından yaklaşık 3 ay boyunca hafif düzeyde bir his kaybı olması gayet normaldir. 3 aylık sürenin ardından his kaybı ya da his azalması problemi ortadan kalkar. Bununla birlikte burun ucu estetiği ameliyatlarından sonra burun bölgesini 6 ay boyunca her türlü darbeden korumanız gerekir. Zira burun ucuna darbe alınması, operasyon ile kazandırılan şeklin bozulmasına sebebiyet verebilir ve bu durumda ikinci bir ameliyat gerekebilir. Bunun dışında burun ucu estetiği sonrasında nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda zaten doktorunuz tarafından bilgilendiriliyorsunuz.

Burun Ucu Kaldırma Nasıl Olur?

Uç bölümü hafif kalkık bir burun ideal burun şekli olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle burun ucu estetiği burun ucu kaldırma amacıyla da yapılabiliyor. Hastanın mevcut burun ucu şekline bağlı olarak bu işlem ameliyat ile yapılabildiği gibi dolgu uygulamasından faydalanılarak da yapılabiliyor. Elbette her hasta için ameliyatsız bir teknik olan burun ucu dolgusundan faydalanmak mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda devreye cerrahi operasyon giriyor.

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatsız

Kimi hastalarda istenen burun ucu şeklini elde edebilmek için burun bölgesine hacim kazandırmak yeterli olabiliyor. Bu durumda burun ucu estetiği ameliyatsız olarak da yapılabiliyor. Dolgu uygulaması burun ucunda hafif bir asimetri ya da eğrilik olan hastalarda da tercih edilebiliyor. Botoks enjeksiyonu ile gerçekleştirilen bu müdahalede burun ucuna yukarı yönlü bir hacim kazandırılıyor ve bu sayede burun ucu daha kalkık bir görünüm kazanıyor. Ancak her hastada istenen burun ucu şeklini yakalamak için ameliyatsız yöntemlerin uygulanabildiğinden de söz edemeyiz. Bazı hastalar için burun ucu estetiği ameliyatı yapılması, burun ucu kaldırma işlemi için zorunlu da olabiliyor. Bu konuda yapılan muayene sonrasında doktorunuz tarafından size bilgi iletilecektir.

Burun Ucu Küçültme

Tüm dünya genelinde burun ucu estetiği ameliyatı, burun ucunun küçültülmesini sağlamak amacıyla da yaygın şekilde yapılıyor. Burun deliklerinin geniş olması ya da burun ucunun yüze yayılım göstermesi gibi estetik sorunları ortadan kaldırmak, burun ucuna daha küçük bir görünüm kazandırmak yüz bölgesinin de daha güzel görünmesi ile sonuçlanabiliyor. Bu durumda fazla olan doku kesi ile çıkarılıyor ve burun ucundaki kıkırdak doku ile yumuşak dokuya daha küçük bir şekil kazandırılıyor. Bu cerrahi operasyon sadece burun deliklerinin küçültülmesi amacıyla da yapılabilir.

Burun ucuna daha küçük bir görünüm kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen burun ucu estetiği ameliyatında burun kemiğine ya da septuma herhangi bir müdahale yapılmaz. Bu nedenle iyileşme sürecinin de hastaları zorlamadığını ve daha kısa sürdüğünü belirtebiliriz. Burun ucu genişliği nasıl ki kişiden kişiye farklılık gösteriyorsa, ameliyat ile ne kadar doku çıkarılacağı da aynı şekilde değişkenlik gösterir. Kimi hastalarda oldukça küçük bir miktarda kıkırdak dokunun çıkarılması, daha küçük bir burun ucu görünümü için yeterli olabiliyor. Ancak kimi hastalar için daha fazla miktarda dokunun çıkarılması zaruri oluyor.

Burun Ucu Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun ucu dolgusu dakikalar içerisinde tamamlanan bir işlemdir. Enjeksiyon öncesinde uygulama yapılacak olan bölgeye lokal anestezik krem sürülür. Kremin etkisini göstermesi için 5 ile 10 dakika beklemek yeterlidir. Sonrasında dolgu maddesi burun ucuna enjekte edilir ve böylelikle burun ucu estetiği yöntemlerinden biri olan burun ucu dolgusu işlemi tamamlanır. Enjeksiyon işlemi de sadece dakikalar içerisinde tamamlandığından hastalar dolgu uygulamasının bitmesi ile birlikte hemen günlük hayatlarına ya da iş hayatlarına geri dönebiliyor. Burun ucu dolgusunda klinik istirahat ya da ev istirahati kesinlikle gerekmez. Bu işlem herhangi bir iyileşme süresine ihtiyaç duymaz.

Dolgu Ile Burun Ucu Kaldırma

Bu işlemde FDA onaylı hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri kullanılıyor. Dolgu enjeksiyonu ile gerçekleştirilen burun ucu estetiği kalıcı bir sonuç elde etmenizi sağlamaz. Tercih edilen dolgu maddesine ve kişinin biyolojik süreçlerine bağlı olarak, dolgu uygulamasının kalıcılık süresi değişebilir ancak bu sürenin maksimum 18 aya kadar uzayabildiğini belirtmek gerekiyor. Kalıcı bir sonuç elde etmek isteyenler cerrahi operasyonu tercih etmelidir.

Bununla birlikte dolgu işleminin her burun yapısına uygun olmadığını ya da burun ucuna istenen herhangi bir şekli kazandırmak için tercih edilemeyeceğini belirtmek gerekiyor. Burun ucunda genişlik olması durumunda dolgu yöntemi kullanılamaz. Bu duruma mutlaka burun ucu estetiği ameliyatı yapılması gerekecektir. Zira fazla dokunun kesi ile çıkarılması ancak cerrahi bir operasyon ile mümkün olabilir.

Benzer makale linki >> Burun Ucu Estetiği Ve Burun Ucu Kaldırma

Kaynak link >> Reconstructive Rhinoplasty

No Comments

Your email address will not be published.