13 Haziran 2019 In Burun, Genel By admin

Burun Ucunu Güzel Gösteren Anatomik Detaylar

 

 

Burun ucunun “güzel” olarak algılanması için, burnun genel olarak yüzdeki oranların dışına taşmaması, kişinin yüzünde farklı anatomik bozuklukların olmaması ve dışarıdan bakan kişinin ruh hali etkili olabilir. Bir kişinin, yüz hatları orantılı ve burnun uç kısmı da “güzel” olarak ifade ediliyorsa aşağıda sayılan anatomik detayların o burun ucunda mevcut olması muhtemeldir.

 

 

Burunda Tip Belirleyici Nokta (Nasal Tip Defining Point)’ in Önemi

Burnun en uç bölümü “tip” olarak adlandırılmaktadır. Burnun uç kısmına bakıldığında ilk dikkati çeken ve burnun uç bölümündeki kıkırdakların en yüksek noktası seviyesine denk gelen alan “tip belirleyici nokta (tip defining point)” olarak adlandırılmaktadır. Buranın belirgin olması burun desteiğinin iyi olduğu izlenimi verir. Burun ucunun güzel görünmesi ve burnun karakteristik görünümünün sağlanmasında çok önemli bir bölgedir.

 

 

 

 

Supratip Kirilma Noktası (Supratip Break Point)’ in Önemi

Burunda, “Tip” bölgesinin üzerİndeki alan “supratip” olarak adlandırılmaktadır. Yandan bakıldığında burun supratipten, tip bölümüne doğru bir yükselme noktası ya da açılanma alanı fark edilebilir. Bu bölge “supratip kırılma noktası (supratip break point)” olarak adlandırılmaktadır. Supratip kırılma noktasının varlığı burun ucu destetiğinin iyi olduğu anlamına gelebilir. Güzel bir burun olması için kırılma açısı zorunlu olmasa da; çoğu güzel burunda bu nokta, az belirgin de olsa saptanabilmektedir.

 

 

 

Nazolabial Açının Önemi

Nazolabial açı üst dudağın ön yüzü ile kolumella arasında bulunan açının. Tip projeksiyonunu belirler. Bayanlarda daha geniştir ve yaklaşık 100-110 derece arasındadır, erkeklerde ise daha dardır ve yaklaşık 90-105 derece arasındadır. Burun ucu kalkık olan bireylerde nazolabial açı normalden büyüktür. Burun ucu normalden düşük olan insanlarda bu açı normalden düşüktür. Özetle bu normal derecelerin üzerinde burun deliklerinin görüldüğü çirkin bir burun ucu ve bu derecelerin altında ise düşük burun ucu ortaya çıkmaktadır.
 

 
 

Kolumellalobuler Açının Önemi

Nazal lobül, burun deliklerinin yukarısında bulunan, supratip kırılma noktasının altında kalan, burnun uç kısmındaki yumuşak dokuyu içeren alandır. Lobül ve kolumella arasında kalan bu açı burun ucundaki rotasyonu gösterir ve kolumella lobuler açı (kolumella-lobüler kırılma noktası / columella-lobular breakpoint) olarak adlandırılır. Bu açı normalde bayanlarda 95-100 derece ve erkelerde 90-95 derece arasındadır.

 

 

 

Sapma Açısı (Angle of Divergence)’ in Önemi

Sapma açısı (angle of divergence), burun kanatlarının ve kolumellanın çatısını oluşturan iki adet kıkırdak olan alar kartilajların iç bacaklarının tepe noktaları (dom bölgeleri) arasındaki açı “angle of divergence (sapma ya da ayrışma açısı)” olarak adlandırılmaktadır. Bu açı normalde 30 derece ve altındadır. Açı arttıkça domlar arası mesafe (interdomal mesafe / interdomal distance) artar ve dikdörtgen kutu görünümünde nazal tip (boxy nasal tip) ortaya çıkar. Bu açı kolumellalobuler açının oluşturulması için çok önemlidir.

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti)’ de  Amaç, Doğal ve Yüze Yakışan Bir Burun Ucu Elde Etmektir!

Güzel bir burun ucunun nasıl ortaya çıktığını gösteren basit bir animasyon. Yukarıda anlatılan açı ve anatomik kırılma noktalarının ortaya çıktığı görülmektedir. Burun estetiğinin önemli bir parçası olan bu yöntemler kişini yüz görünümünde önemli bir değişikliğin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.
 

 

 

 

 

Burun ucu estetiği, burun ucu kaldirma teknikleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz >>

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti – Tip Plasty – Tip Rinoplasti – Minör Rinoplasti – Mini Burun Estetiği – Burun Ucu Kaldırma) Teknikleri / Açık Teknik Burun Ucu Estetiği – Burun Ucu Kaldırma Öncesi ve Sonrası

Yukarıdaki iki videoda, Cem TV’ de yayınlanan ve Handan Kurtkan tarafından sunulan “Sağlıklı Hayat” programının canlı yayın konuğu olan KBB uzmanı Dr.Murat Enöz tarafından, burun ucu estetiği, burun ucu kaldırma, burun ucu dolgusu, burun askılama yöntemi, burun ameliyatı riskleri, alar kollaps, gaga burun deformitesi, semer burun deformitesi , burun törpüleme işlemi, burun ucu düşmesi, burun ucu düşmesi tedavisi, gülerken burun ucu sarkması, burun estetiği ameliyatı sonrası bakım, burun ucu estetiği sonrası, burun estetiği ameliyatı sonrası morluk ve  ödem için öneriler, burun etlerinin görevleri, burun eti ameliyatı, burun ucu operasyonu, burun eti operasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer makaleler >> Eksternal Strut Greft Yöntemi İle Burun Ucu Kaldırma / Açık Teknik Burun Ucu Kaldırma (Open Technique Nasal Tip Lifting)

No Comments

Your email address will not be published.