12 Haziran 2019 In Burun, Genel By admin

Deviasyon Ameliyatının Burun Fizyolojisine Etkileri

Deviasyon ameliyatı ( SMR ameliyatı, septoplasti ameliyatı ya da submüköz rezeksiyon ameliyatı) burun boşluğunu ikiye ayıran septumdaki eğriliklerin düzeltilmesi amacıyla yapılan ameliyattır. Özellikle burun tıkanıklığı, ağız açık uyuma, horlama, gece ağızda kuruma ve terleme gibi şikayetler mevcutsa deviasyon ameliyatı yapılması planlanmaktadır. Burnumuz soluma ile alınan havayı ısıtan, arıtan, nemlendiren özel bir makine gibidir. Burun septumunda eğrilik olduğunda bir burun deliğinden alınan hava azalır ve havayolu direnci artar. Bu durumda burunla yeterli hava alınamadığı için ağızdan hava alınması gerekebilmektedir. Bunların dışında burun septumunda eğriliğe bağlı olarak, baş ağrıları, burun kanamaları da görülebilir. Deviasyon ameliyatı ile septumdaki eğri alanlar alındığında, her iki burun deliğinden hava alınabilir hale gelecektir. Kaliteli bir uyku için anlamlı olduğu kadar tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarının engellenmesi ve akciğer sağlığı için burun fonksiyonları çok önemlidir.

 

Yukarıdaki resimde deviasyon ameliyatı + burun eti ameliyatı yapılan hastanın ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası burun içi endoskopik görünümünü gösteren fotoğraf mevcut. Ameliyat sonrası hava deliğinin daha rahat görülebildiği ve eğriliklerin ortadan kalktığı görülmektedir.

Burunda kıkırdak eğriliği olan ve deviasyon ameliyatı planlanan hastalarda, beraberinde tekrarlayan sinüzit atakları, nazal polip ve burun kanaması gibi şikayetler de mevcut olduğunda, önceden geçirilmiş burun ameliyatı ya da travma hikayesi mevcut olduğunda bilgisayarlı paranazal sinüs tomografisinin de ameliyat öncesi çektirilmesi faydalı olabilir. Bilgisayarlı tomografi ile elde edilen görüntülerde tüm sinüsler, sinüslerin açılma yolları, burun içi kitleler, burun etleri, burun polipleri değerlendirilebilmektedir. Sadece basit süt solunum yolu enfeksiyonlarında, tomografi çekilmesi doğru bir uygulama değildir. Özellikle burun içi ameliyat planlanan ve medikal tedaviye rağmen burunla ilgili çeşitli şikayetleri devam eden hastalarda istenilmesi daha doğrudur.

 

 

Yukarıda, baş ağrısı ve burun tıkanıklığı şikayeti olan hastanın, paranazal sinüs tomografisinden elde edilen görüntü yer almaktadır. Hastanın burun septumunun sağa doğru eğri olduğu ve burun eti ile temas halinde olduğu görülmektedir. Burundaki kıkırdak eğrilikleri ileri derecede olduğunda, burun etlerine temas ederek baş ağrısı ve burun kanamasına neden olabilmektedir. Hastaya yapılan deviasyon ameliyatı sonrasında, hastanın tüm şikayetleri ortadan kalkmıştır.

Nazal septum deviasyonu, septum deviasyonu çeşitleri, septoplasti ameliyatı, septoplasti ameliyatı sonrası hasta bakımı, septoplasti ameliyatının riskleri hakkında hazırlandığım konu ile ilgili benzer İngilizce makalemin linki >> Septoplasty in Istanbul

“Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul – Radiofrequency Turbinate Reduction in Turkey – Radiofrequency Turbinate Reduction Indications, Technique, Contraindications, Risks, Cost, Post-op Instructions – Turbinate Hypertrophy Treatment in Istanbul – Turbinate Hypertrophy Treatment in Turkey – Turbinate Radiofrequency in Istanbul – Turbinate Radiofrequency in Turkey” hakkında bilgiler bulabileceğiniz benzer İngilizce makale linki >> Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul

“Nazal Septum Deviasyonu Çeşitleri – Nazal Septum Deviasyonu Animasyonu – Kaudal Septum Deviasyonu – Anterior Septal Dislokasyon – Kaudal Septoplasti – Kaudal Septum Deviasyonu Tedavisi – Septal Spur Formasyonu – Nazal Septal Spur – Burunda Kemik Spur – Septal Spur Belirtileri – Septal Spur Tedavisi – Nazal Septum Deviasyonu Tedavisi – Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? – Septoplasti Ameliyatı – SMR Ameliyatı” ile ilgili benzer makale linki >> Genetik Özellikler ve Burun Travmalarına Göre, Nazal Septum Deviasyonları Değişebiliyor!

Deviasyon ameliyatı sonrasında burun ucu düşmesi ortaya çıkması konusunda hazırlanmış olan yukarıdaki video ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Deviasyon Ameliyatı Sonrası Burun Ucunda Düşme Ya da Şekil Bozukluğu Nasıl Ortaya Çıkabilir?

No Comments

Your email address will not be published.