5 Nisan 2019 In Burun By admin

Nazal Polipler Nasıl Ortaya Çıkarlar?

Nazal Polipler Nasıl Ortaya Çıkarlar?

Nazal poliplerin patogenezi kesin olarak bilinmemektedir. Nazal polipler allerji zemininde ortaya çıksa da; alerjik olmayan erişkin astım ve kistik fibrozis hastalığı ile birlikte de görülebilir.Olguların önemli bir kısmı alerjik olmayan astım hastalarıdır.

Nazal poliplerin kolon veya rahim polipleri ile hiçbir ilişkisi yoktur.

Nazal polipler burun ve sinüslerde tekrarlayan enflamasyon sonucu ödem sonrasında ortaya çıkarlar. Burun polipleri bir hastalık değil ve sonuçtur. Tekrarlayan infalamsyon (enfeksiyon ya da allerjik reaksiyona bağlı) sonucunda ödem giderek artar ve yer çekiminin etkisiyle ortaya çıkan polipler aşağıya doğru yönelirler. Genellikle burun boşluğu içerisine gözyaşı ya da üzüm gibi sarkarak belirti vermeye başlarlar.Karışık bir konu
olan nazal polip gelişiminde olası tetikleyicilerin bakteriyel veya viral enfeksiyon, alerji veya mantarla ilişkili bir bağışıklık yanıtı olduğuna inanılmaktadır. Kronik inflamasyon, astım, tekrarlayan enfeksiyon, alerji, ilaç duyarlılığı veya bazı bağışıklık sistemi hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilirler. Nazal polipler, burun içerisindeki herhangi bir noktadan ortaya çıkabilirler. Hatta; burun etlerinin kendisi bile kısmen ya da tamamen polipe dönüşebilmektedir.Nazal polipler, burun veya sinüs boyunca herhangi bir yerde ortaya çıkabilirler.

Nazal Polipler Nasıl Ortaya Çıkarlar?

Burun Polipleri Gelişmesi İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Nazal Polip Gelişimi Engellenebilir mi?

Nazal Polip Belirtileri Nelerdir?

-Poliplerinin Tanısı Nasıl Konulur?

Nazal Polip Tedavisi

No Comments

Your email address will not be published.