10 Haziran 2019 In Boğaz By admin

Thermal Welding Yöntemi: Kansız – Bıçaksız Bademcik Ameliyatı


Bademcik ameliyatı (tonsillektomi operasyonu) teknikleri arasında en son geliştirilen, ağrı, kanama, yara iyileşmesi ile ilgili en çok avantajı bulunan yöntem “Thermal
Welding Yöntemi [ya da Termal Welding Sistemi (TWS)]” dir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz benzer link Kansız, Bıçaksız ve Çok Daha Ağrısız Bademcik Ameliyatı Tekniği:
Thermal Welding Yöntemi

Thermal welding nedir?

Isı enerjisini kullanan bu sistemde, cihaza bağlı probun iki ayrı modu bulunmaktadır. Birinci modda doku yüzeyinde bulunan damarlar ısı enerjisi ile büzüştürülür, ikinci modda ise doku kesilir. Yandaki fotoğrafta görülen Thermal Welding Cihazı ya da UPS, doğru kullanıldığında gerçekten ameliyat sonrası ağrıyı azaltmada oldukça etkilidir. Genel olarak en iyi bademcik ameliyatı yöntemi ya da en iyi bademcik ameliyatı tekniği olarak gösterilmektedir. Klasik bademcik ameliyatı tekniklerine göre, ameliyat sonrası ağrı ve kanama olasılığının daha az olması, iyileşme süresinin daha kısa olması gibi birçok avantajları bulunmaktadır. Yöntemin birçok avantajı bulunduğunu gösteren yurtdışı çalışmalar mevcuttur.  “Painless Tonsillectomy”. ya da “Tissue Welding” şeklinde de adlandırılan ve ameliyat sahasında minimal ödem ve ağrıya neden olan bu yöntemde tamamen doğal ısı enerjisi kullanılmaktadır.

Thermal welding yönteminin avantajları nelerdir?

Ultrasonik enerji, lazer, radyofrekans, elektrokoter, mikrodebrider gibi farklı bademcik ameliyatı yöntemlerine kıyasla, Thermal Welding Yöntemi şuan için en iyi tonsillektomi tekniği olarak savunulmaktadır. Bu yöntem için yurt dışında ağrısız bademcik ameliyatı  (Painless tonsillectomy ) ya da kansız bademcik ameliyatı  (Bloodless tonsillectomy ) şeklinde ifadeler kullanılmaktadır.

Bademcik ameliyatı  (tonsillektomi ) ile ilgili çocuklar için Amerikan Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Akademisi (American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery – www.entnet.org )’ ne ait son bademcik ameliyatı rehberi (Clinical Practice Guideline: Tonsillectomy in Children) ‘ içeren likler (bademcik ameliyatı ile ilgili ulaşabileceğiniz en doğru bilgileri aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz) >>
http://www.entnet.org/content/clinical-practice-guideline-tonsillectomy-children
http://www.entnet.org/content/tonsillectomy-children
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21493257
https://www.guideline.gov/summaries/summary/25313
http://oto.sagepub.com/content/144/1_suppl/S1.full.pdf+html
http://www.medscape.com/viewarticle/739533 
Bademcik ameliyatı sonrası ağrı miktarı ile ilgili olarak yapılmış olan ve thermal welding tonsillektomi yöntemi nin, diğer yöntemlerden daha az ağrıya neden olduğunu gösteren bilimsel çalışma linki >> Postoperative Pain Scores in Thermal Welding and Conventional Tonsillectomy Techniques: A Randomized Controlled Study 
Amerikan Ulusal Sağlık Kütüphanesi tarafından 2012 yılında hazırlanmış “Recent medical devices for tonsillectomy – En son bademcik ameliyatı için tıbbi cihazlar” derlemesi linki >> http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3738386/  

Konu ile ilgili olarak thermal welding yönteminin diğer, bademcik ameliyatı yöntmlerinden daha az ağrıya neden olduğunu gösteren bilimsel çalışma linki >> Assessment of postoperative pain scores in thermal welding and conventional tonsillectomy techniques: A randomized control study 
Thermal welding yöntemi nin kanama kontrolünde, diğer yöntemlere göre daha etkili olduğunu gösteren bilimsel makale linki >> Thermal welding technique versus cold dissection for adult tonsillectomy. 
Thermal welding yönteminin en iyi bademcik ameliyatı olduğuna dair bir makale linki >> A Better Tonsillectomy Technique 
Thermal welding yöntemi ile diğer bademcik meliyatı yöntemlerinden daha az kan kaybına neden olunduğu, ameiyat sonrası daha az ağrıya neden olduğu ve iyileşme süresinin diğer yöntemlerden daha kısa olduğunu gösteren bilimsel çalışma linki >> Thermal Welding versus Bipolar Tonsillectomy: A Comparative Study  (bu çalışmada özellikle, çok sık kullanılan ve ameliyat masraflarını da azaltan, bipolar radyofrekans yöntemi ile, thermal welding yöntemi karşılaştırılmış, gerçekten ısı hasarı çok yüksek olan bu yöntemde, thermal welding yöntemine göre abartılı ağrı kesici kullanımı gereksinimi ve uzun iyileşme süreleri vurgulanmış).

Thermal welding bademcik ameliyatı olanlar

Yukarıdaki fotoğrafta, Thermal Welding yöntemi ile bademcik ameliyatı yapılan ve 1. haftada kontrol muayenesinde elde edilen ameliyat sahası görünümü mevcuttur. Fotoğrafın sağında, kendiliğinden eriyebilen dikiş ipliği görülmektedir. Bademciklerin alındığı bölgelerde neredeyse iyileşmenin tamamlandığı, hiçbir beyaz mukozal iyileşme alanının bulunmadığı görülmektedir. Internet ortamında, görsellerde “bademcik ameliyatı sonrası” kelimelerini arattırarak yukarıdaki görünümle karşılaştırabilirsiniz. Mukozal hasar azaldıkça hastanın ağrı ve diğer şikayetleri azalmakta; iyileşme süresi kısalmaktadır.

Yukarıdaki fotoğraflarda, thermal welding yöntemi ile bademcik ameliyatı yapılan iki ayrı hastanın, bademcik ameliyatı sonrası çekilen boğaz fotoğrafı görülmektedir. Makas ya da herhangi bir metal alet kullanılmaksızın, yapılan bu işlem esnasında kan kaybı ve ısı hasarı en aza indirilmektedir. İşlem sonrası az miktarda ağrı kesici enjeksiyonu da yaptığım için, ufak enjektör deliklerini fotoğraflarda görebilirsiniz. Ameliyat sonrası dikiş atılması zorunlu olmasa da; ameliyat sonrası ağrıyı en aza indirebilmek ve iyileşmeyi hızlandırmak amaçlı oalrak, kendiliğinden eriyebilen dikiş materyalleri ile bademciklerin ön ve arkasında bulunan pliklaları birbirine dikmeyi tercih ediyorum. Fotoğrafta beyaz dikiş ipliklerini görebilirsiniz. Birçok iplik 1 hafta içerisinde kendiliğinden atmaktadır. Bulundukları süre boyunca, ağız içerisinde açık mukozal yüzey bulunmadığından, iyileşmede hızlanma ve ameliyat sonrası kanama riskinde azalmayı sağlayabilir. Fotoğrafların üzerlerini tıkladığınızda büyük boy olarak görebilirsiniz.

Yukarıda, thermal welding yöntemi ile alınan bademciklerin fotoğrafı mevcuttur. Bademcik dokusu üzerinde yanık izi (siyah kömürleşmiş alan) olmadığı görülmektedir.

Yukarıdaki fotoğrafta, thermal welding tekniği  ile yapılan bademcik ameliyatı sonrasında çıkarılan bademcikler gazlı bez üzerinde görülmektedir. Bademciklerin üzerinde hiçbir siyah yanık lekesinin olmadığı görülebilir. Thermal welding yönteminin, diğer yöntemlerden çok daha kısa süren iyileşme süresini sağladığı, ameliyat sonrası risklerin azaltılması (ağrı ve kanama riski dahil) için thermal welding cihazının bademcik ameliyatlarında kullanılması gerektiiğini savunan bilimsel makale linki  >> Tissue welding tonsillectomy provides an enhanced recovery compared to that after monopolar electrocautery technique in adults: a prospective randomized clinical trial

Thermal welding bademcik ameliyatı fiyatı

Thermal welding bademcik  ameliyatı fiyatı, hastaneye göre değişse de; 2016 fiyat lsitesi için ortalama 3000 – 6000 TL arasında değişmektedir. Bazı lüks hastanelerde 10.000 TL ve üzerinde fiyatlar da bulabilirsiniz ancak bu cihazın olduğu, yeterli steril ameliyathane koşullarının ve tecrübeli anestezi ekibinin olduğu tüm hastanelerde bu işlem yapılabilir. Thermal welding fiyatları , dışında hastanede ilave tahlil ya da ameliyat yapılması durumunda bazen ameliyat fiyatı değişebilmektedir. Kansız bademcik ameliyatı fiyat  araştırması yaparken hastanenin genel koşulları daha önemli olduğu unutulmamalıdır.

Thermal welding hangi hastanelerde yapılıyor

Bu işlem, thermal welding cihazı (UPS – thermal welding sistemi ) bulunan ve steril ameliyathane koşulları olan tüm hastanelerde yapılabilir. Genelde lüks hastanelerin tamamında bu cihaz bulunmaktadır. Thermal welding bademcik ameliyatı yapan hastaneler  genellikle bu cihazı bünyesinde bulundurmaktadır. Hastaneleri “kansız bademcik ameliyatı yapan hastaneler ” olarak internet ortamında araştırmak yerine sadece doktorunuza sormanız yeterli olacaktır.

Thermal welding bademcik ameliyatı sonrası


Thermal welding tonsillektomi sonrasında, normal bademcik ameliyatından çok daha hızlı iyileşme ve daha az ağrı kesicikullanma ihtiyavı olmaktadır. Bununla birlikte hastanın özellikle ilk 10 gün bol sulu bir diyetle beslenmesi, sert, sıcak, baharatlı, aşırı tuzlu, asitli, keskin kenarlı yiyeceklerden uzak durması idealdir. Bademciklerin alındığı bölgenin sık aralıklı olarak su içilerek nemli tutulması ve vücut su oranının yüksek tutulması iyileşme hızının artmasını sağlayacaktır. Klasik bademcik ameliyatındaki gibi bademcik ameliyatı sonrası  geceleri özellikle artan ve kulağa vurabilen ağrılar görülmez. Yukarıda thermal welding yöntemi ile bademcik ameliyatı yapılan bir hastanın ameliyat sonrasında, boğaz görünümü mevcuttur. Mor renkli olan eriyebilen dikişler ve lokal anestezik enjeksiyonu sırasında uygulanan küçük kırmızı enejksiiyon alanları görülmektedir.

Thermal welding bademcik ameliyatı esnasında ameliyat sonrası ağrıyı azaltabilen ilave uygulamalar!

Thermal welding uygulaması yapılırken ilave olarak aşağıdaki önlem ve uygulamaların yapılması, hastanın çok daha ağrısız ve rahat bir şekilde uyanmasına ve daha rahat iyileşme dönemi geçirmesine neden olabilir:

. Kanama kontrolü için thermal welding cihazının yakıcı modunu mümkün olduğunca az kullanmak, ameliyat sonrasında thermal welding ile ameliyat olanlar da, tekniğin avantajlarının çok daha rahat farkedilmesini sağlayabilir.

. Kanama kontrolü için ilave olarak ciddi ısı hasarına neden olabilen radyofrekans cihazını mümkün olduğunca az kullanma (ya da kullanmamak)

. Ameliyat esnasında,yukarıkdai fotoğraflarda da görülen metal otomatik ağız açıcı cihazı dil basısını en aza indireek şekilde yerleştirmek, dudak ve diş etlerini korumak (ameliyat esnasında sık aralıklı olarak bu ekartörün gevşeilmesi ve soğuk serumla boğazın yıkanması etkili olabilir)

Ameliyat esnasında Deksametazon enjeksiyonu (kortizon grubu bir ilaç ancak bademcik ameliyatı sonrasında ağrıyı oldukça azalttığına dair bir çok çalışma mevcut (örneğin: Effect of dexamethasone on nausea, vomiting, and pain in paediatric tonsillectomy  / Dexamethasone reduces postoperative vomiting and pain after …  / Dexamethasone for Children After Tonsillectomy? ))

Kansız bademcik ameliyatı izle

Aşağıda kansız bademcik ameliyatı videoları (thermal welding bademcik ameliyatı videosu ) ve teknik detaylar yer almaktadır.

No Comments

Your email address will not be published.