11 Haziran 2019 In Boğaz, Genel By admin

Kriptik Tonsillit

Bademciklerin üzerinde, “kripta” denilen yarık şeklinde boşluklar bulunmaktadır. Bazı bademcik iltihaplarında, bu boşluklar ve bademcik yüzeyi iltihabi doku ile kaplanabilir. Normal bademcik iltihabı belirtilerinden daha fazla ateş, halsizlik, vücut kırgınlığı gibi belirtilerin eşlik ettiği bu durum “kriptik tonsillit” olarak adlandırılmaktadır. Bademcik absesi ve bademcik iltihabı arasında bir enfeksiyon durumu olarak da yorumlanabilir. Genellikle bakteriler nedeniyle bu enfeksiyonlar ortaya çıksa da;membranöz tonsillit etkeni farklı virüsler (Adenovirüs, CMV, EBV …) de görünüm olarak benzer bir iltihaba yol açabilirler.

Kriptik Tonsillit Belirtileri

Kriptik tonsillitte klasik bademcik iltihabi belirtileri (ateş, vücut kırgınlığı, halsizlik, kas eklem ağrıları, baş ağrısı, ağız kokusu, kulak ağrısı …) görülür ve belki bu belirtiler normalden daha hızlı ortaya çıkabilir.

Kriptik Tonsillit Tanısı

Kriptik tonsillit tanısı, yukarıda sayılan belirtilerin yanında, ağız içi muayenesi esnasında, bademciklerin beyaz-sarı iltihabi doku ile kaplı olduğunun görülmesi sonucunda konulur. Etken mikoorganizma için boğaz sürüntü kültürü gerekir.

Kriptik Tonsillit Tedavisi

Kriptik tonsillit tedavisinde, ağızdan alınan sıvı miktarının arttırılması, istirahat süresinin uzatılması, ateş takibi ve medikal tedavi uygundur. Kriptik tonsillit reçetesi nde genellikle ağrı kesici ilaçlar, antiseptik boğaz gargara ya da spreyleri ve antibiyotikler bulunmaktadır. Çocuklarda kriptik tonsillit  tedavinde bazen tedaviye damar yolu ile ya da kas içi antibiyotik tedavisi de eklenilebilir. Konu ile ilgili benzer bir yazı >> Her Bademcik İltihabı Tedavisinde Antibiyotik Kullanılmaz!

Kaynak linler >> Tonsillitis and Peritonsillar Abscess / Bademcik Ameliyatı / Tonsillitis – Mayo Clinic

No Comments

Your email address will not be published.