14 Haziran 2019 In Boğaz, Burun, Genel, Kulak By admin

Grip Aşılarının Civa İçeriği – Thimerosal Nedir? – Aşılardaki Thimerosal Güvenilir midir? – Grip Aşına Bağlı Otizm Görülebilir mi?

Thimerosal aşılarda üreyebilen mikrop, bakteri ve mantar gelişimini önlemek için, özellikle çok dozlu flakon şeklindeki aşılarda ABD’de yıllardır kullanılan bir cıva bazlı koruyucudur. Thimerosal 1930’lardan beri bazı aşılarda ve diğer ürünlerde koruyucu amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle bir flakonla bir çok insanın aşılanması amacıyla üretilen aşılarda ortaya çıkabilecek mikrop kontaminasyonu çok ciddi sepsis ve benzeri yaygın enfeksiyonlara neden olabilir. 6 yaşından küçük çocuklarda Thimerosal bulunmayan ya da eser miktarda bulunan aşıların kullanılması önerilmektedir.

Birçok çalışmadan elde edilen veriler aşılarda bulunan düşük dozlardaki thimerosalin kızarıklık ve enjeksiyon yerinde şişlik gibi küçük lokal enjeksiyon yeri reaksiyonları dışında ciddi yan etkisinin olmadığı bildirilmektedir. Çok dozlu aşılarda kullanımında sakınca olmadığı kabul edilmiştir.

Özellikle çocuklarda otizm ile ilişkilendirilmesi nedeniyle 1999 yılında, Amerikan Halk Sağlığı Servisi ajansları, Amerikan Pediatri Akademisi ve aşı üreticileri bir önlem olarak aşılarda Thimerosalin azaltılması ya da ortadan kaldırılması gerektiğini kabul etti. Yeni yapılan çalışmalarda Thimerosal içermeyen aşılama yapılan çocuklarda, otizm sıklığının azalmadığı saptanmış ve bu maddenin otizm ile ilişkili olmadığı savunulmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri’ de 2012-13 grip mevsiminde piyasada uygulanmakta olan grip aşılarının içerikleri, civa miktarları, uygulanabildikleri yaş aralıkları, ovalbumin (yumurta proteini) miktarları, uygulanma yolları, piyasa isimleri ile ilgili bilgiler bulabileceğiniz güzel bir web sitesi:

Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) – Seasonal Influenza (Flu) – Q & A: Seasonal Influenza Vaccine http://www.cdc.gov/flu/about/qa/vaxsupply.htm

 

Grip Aşısının Faydaları Nelerdir?

Grip Aşısının Etkinliğini Saptamak Neden Zordur?

Hangi Grip Aşısı En Etkilidir?

Kimlere Grip Aşısı Yapılmalıdır?

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Gebelikte Grip Aşısı Yapılabilir mi?

Ovalbumin Nedir? – Ne İşe Yarar? – Aşılarda Neden Ovalbumin Kullanılır?

Grip Aşılarının Civa İçeriği – Thimerosal Nedir? – Aşılardaki Thimerosal Güvenilir midir? – Grip Aşına Bağlı Otizm Görülebilir mi?

2012-2013 Döneminde Hazırlanacak Olan Grip Aşısı Hangi Suşlara Karşı Koruyucudur?

Grip Aşısı İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun Spreyi Şeklinde Grip Aşısı, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Tarafından Onaylandı!

Hangi Durumlarda Burun Spreyi Şeklinde Grip Aşısı (Intranasal (Rx) – FluMist, FluMist Quadrivalent) Yapılmamalıdır?

No Comments

Your email address will not be published.