14 Haziran 2019 In Boğaz, Burun, Genel, Kulak By admin

Hangi Grip Aşısı En Etkilidir?

Piyasada canlı ve inaktive grip aşıları bulunmaktadır. Özellikle canlı aşılarla ilgili çalışma sayısı inaktive aşılara göre daha sınırlı sayıda olmakla birlikte; bu çalışmalarda canlı aşıların daha etkili olduğu vurgulanmaktadır.

Trivalan inaktive aşı (TIV = trivalent inactivated vaccine) her sene aşı uzmanları tarafından bir sonraki yılda en fazla enfeksiyon yapabileceği düşünülen 3 tane griğ virüsü alt tipinden oluşturulan klasik grip aşısıdır. Özellikle 65 yaş ve üzeri hastalarda bağışıklık yanıtı arttırabilmek için 4 kat daha fazla antijen içeren “Fluzone High Dose” isimli girp aşısı geliştirilmiştir. Yine aynı firmanın 6 ay ve üzeri yaşlardaki bireyler için aşılama amacıyla “Fluzone” isimli grip aşısı ve 18-64 yaş arası bireylerin aşılanması amacıyla da “Fluzone Intradermal” isimli grip aşısı bulunmaktadır. “Fluzone High Dose” aşısı, standart grip aşısına göre daha büyük bir bağışıklık yanıtını sağladığı saunulmakla beraber; bu görüşü destekleyen yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) 2009 yılında “Fluzone, Fluzone High-Dose and Fluzone Intradermal” kullanımını kabul etmiştir (Kabul yazısına ulaşabileceğiniz link  http://www.fda.gov/BiologicsBloodVaccines/Vaccines/ApprovedProducts/ucm112854.htm

Zayıflatılmış canlı influenza aşısısı olan (LAIV – live attenuated influenza vaccine) burun spreyi şeklindeki grip aşısı (FluMist® Quadrivalent”) 2 yaş altında veya 50 yaş üzerinde bireyler için tavsiye edilmemekle birlikte; 2 yaş üzeri çocuklarda daha etkili olabileceği savunulmaktadır. Bu aşı tipinde virüsün dört alt tipi bulunmaktadır (Quadrivalent).

 

Grip Aşısının Faydaları Nelerdir?

Grip Aşısının Etkinliğini Saptamak Neden Zordur?

Hangi Grip Aşısı En Etkilidir?

Kimlere Grip Aşısı Yapılmalıdır?

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Gebelikte Grip Aşısı Yapılabilir mi?

Ovalbumin Nedir? – Ne İşe Yarar? – Aşılarda Neden Ovalbumin Kullanılır?

Grip Aşılarının Civa İçeriği – Thimerosal Nedir? – Aşılardaki Thimerosal Güvenilir midir? – Grip Aşına Bağlı Otizm Görülebilir mi?

2012-2013 Döneminde Hazırlanacak Olan Grip Aşısı Hangi Suşlara Karşı Koruyucudur?

Grip Aşısı İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun Spreyi Şeklinde Grip Aşısı, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Tarafından Onaylandı!

Hangi Durumlarda Burun Spreyi Şeklinde Grip Aşısı (Intranasal (Rx) – FluMist, FluMist Quadrivalent) Yapılmamalıdır?

No Comments

Your email address will not be published.