12 Haziran 2019 In Boğaz, Burun, Genel, Kulak By admin

Mevsim Değişirken Çocuklarda Gribal Enfeksiyon İçin Önlemler

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) ve diğer farklı kaynaklar, gribal üst solunum yolu enfeksiyonları için 3 aşılama korunma ve önlem seçeneği önermektedir:

Birinci önlem olarak, aşılama tüm çocuklara önerilmektedir. Aşılama özellikle sık grip geçiren ve kalabalık ortamlarda (kreş, okul ve kalabalık ev ortamı) bulunan çocuklarda önemlidir.
İkinci önlem olarak gribal enfeksiyon başlangıcı olan erişkinlerin erken tedavi edilmesi, odanın havalandırılması, çocuklarda yakın temastan kaçınılması.
Üçüncü önlem olarak üst solunum yolu enfeksiyonu için temizlik önlemleri ve beslenmedir. Her gün sabah okul öncesi, okul sonrası ve akşam yatarken ağız ve burnun yıkanması, burun içerisinin tuzlu sularla lavaj yapılması faydalıdır. Bunun dışında okul sonrasında el yıkanması, kıyafet değiştirilmesi de önerilmektedir. Mevsim değişikliklerinin olduğu ve güneş ışınlarını kesen koyu bulutların olduğu günlerde vücut direncini arttıran C vitamini içeren turunçgiller, yeşillik ve sulu gıda tüketimini arttırmak faydalıdır.

Grip Kreş Ortamında Neden Kolay Bulaşır ve Neden Uzun Süre Bulaştırıcılık Devam Edebilir?


Grip virüsü (Influenza Virus), öksürük, hapşırma ya da konuşma esnasında saçılan damlacıklar yoluyla ya da göz, ağız ya da buruna temas yoluyla da bulaşabilir. Erişkin hastalarda, grip virüsü için, semptomlar başlamadan 1 gün önce ve hastalık başladıktan sonraki 5-7 güne kadar bulaşıcılık söz konusudur. Küçük çocuklarda bağışıklık sistemleri daha zayıf olabileceğinden bulaştırıcılık 5-7 günden daha uzun sürebilir. Bu nedenle kreş ortamları grip virüsü için bulaştırıcılığın kolay ve uzun sürebildiği mekanlardır.
Grip zamanlaması çok tahmin edilemez ve mevsimden mevsime değişebilir . Ocak veya Şubat ayında ABD’de grip enfeksiyonu sıklığı en fazladır. Ancak, mevsimsel grip aktivitesi Ekim ayı başlarında olarak başlar ve Mayıs’ a kadar devam edebilir.
CDC, 6 aydan daha büyük tüm bireylerin aşılanması gerektiğini ve gribe karşı alınabilecek en etkili korunma önleminin grip aşısı olduğunu vurgulamaktadır.

Gribe Karşı Alınabilecek Günlük Önlemler Nelerdir?

Grip için aşağıdaki önlemlerin alınması gerekmektedir:
– Gribal enfeksiyonu olan kişilerle yakın temastan kaçınma.
– Grip başladığında çocuğun evde ve gözetim altında tutulması. Bu süreçte hastanda ateş takibi yapılabilir.
– Hapşırma ve öksürme esnasında tek kullanımlık mendil, peçete ile ağız ve burun önünün kapatılması
– Ellerin sabunlu su ile yıkanması ya da alkol bazlı el temizliyicilerle temizlenmesi
– Hapşırdığınızda kullanılan el ile göz ve burun temasında bulunulmaması (bu şekilde hasta virüsün yayılmasını kolaylaştırabilir)
– Gripli çocuğun güneş görebilen ve rahat havalandırılabilen bir odada bulundurulması, odadaki yüzey alanlarının dezenfektanlarla temizlenmesi.

No Comments

Your email address will not be published.