Kulak Kepçesi Estetiği (Otoplasti) Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı İçin En İdeal Yaş Ne Zamandır?

Aslında doğum sonrası farkedilen ve kepçe kulak deformitesi ile doğan bebeklerde, doğum sonrası yaklaşık 3 hafta elastik bandaj ya da estetik bantları ile devamlı sargı yapmak deformitenin düzelmesini sağlayabilir. Düzelmemesi durumunda tedavi için en ideal yaş, kulak kepçesinin gelişimini büyük ölçüde tamamladığı 6 yaş ve sonrasıdır. Bu yaşlarda ameliyatın yapılması, çocuğun kulak deformitesine bağlı psikolojik sorunlardan  kurtulması açısından faydalıdır. Cerrahi tedavi için herhangi bir üst yaş sınırı yoktur.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti Ameliyatı / Pinnaplasti Ameliyatı / Aurikuloplasti Ameliyatı / Estetik Kulak Ameliyatı)

Otoplasti ameliyatında amaç kulak kepçesi ve kafatası arasındaki açının azaltılması, kulak kepçesi kıvrımlarının normal getirilmesidir ve kulak kepçesi boyutlarının küçültülmesidir. Otoplasti ameliyatı, simetrik ve doğal görünümlü bir kulak elde etmek için kulak kepçesini oluşturan kıkırdak yapının yeniden şekillendirilmesi işlemi olarak tanımlanır. Lokal ya da genel anestezi altıda
yapılabilir. Kulak deformitesinin özelliklerine göre 2 kulak için ameliyat süresi 2 saati bulabilir. Otoplasti kulak özelliklerine bağlı olarak farklı şekillerde yapılan bir ameliyattır ve aşağıdaki tekniklerden bir veya birkaçı uygulanabilmektedir:

  • Mustardé Tekniği
  • Pitanguy Tekniği
  • Modifiye Otoplasti Tekniği
  • Konka Mastoid Sütür Tekniği

 

Kepçe Kulak Tanımlaması ve Nedenleri

Kepçe Kulak Ameliyatı – Mustardé Tekniği

Kepçe Kulak Ameliyatı – Pitanguy Tekniği

Kepçe Kulak Ameliyatı – Modifiye Teknik

Kepçe Kulak Ameliyatı – Konka Mastoid Sütür Tekniği

Kepçe Kulak Düzeltilmesinde Hangi Teknik En İyi ve En Güvenilirdir?

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti Ameliyatı / Aurikuloplasti Ameliyatı / Pinnaplasti Ameliyatı / Estetik Kulak Ameliyatı) Sonrası Hasta Bakımı

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti Ameliyatı ya da Estetik Kulak Ameliyatı) Sonrası Görülebilecek Sorunlar

Kulağınızı Saklamayın!

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Kepçe Kulak Nedeniyle Çocuklarda Psikolojik Problemler Görülebilir