Dil Altı Bağının Kesilmesi Ameliyatı

Dil bağı (Lingual Frenulum / Lingual Fraenum / Lingual Fraenulum) dilin altında, dilin alt yüzeyi ile ağız tabanı arasında dile dik olarak uzanan bir katlantıdır. Dilin öne ve yukarıya doğru harekterini sınırlamaktadır. Bu bağın kısa ve kalın olması durumunda (Ankiloglossi / hipertrofik Lingual frenulum) dil, ağız tabanına yapışık hale gelebilmektedir.

Konu ile ilgili benzer bir linkler >>​ Dil Bağı Bebeklerde, Meme Emmeyi ve Beslenmeyi Nasıl Engeller?  / Dil Bebeklerde Emzirme Ultrasonu Videosu / Arka Dil Bağı, Bebeklerin Meme Emmesini ve Yutmasını Nasıl Zorlaştırır? / Dil Bağının Anatomisi ve Bebeklerde Emzirme Üzerine Olan Etkisi Netleşiyor! /Dil Bağı Ameliyatı – Dil Bağı Tedavisi – Dil Altı Bağı Kesilmesi

 

 

Dil bağı ameliyatı (lingual frenectomy), genellikle poliklinik şartlarında, lokal anestezi altında sadece makasla yapılan dil bağının kesilmesi işlemi yeterli olmaktadır. Özellikle beklemiş ve dal bağının kalınlığı artmış daha ileri yaş hastalarda ilave doku çıkarılması ve kanama kontrolü yapılması açısından işlemin ameliyathane şartlarında yapılması tercih edilmektedir.

Ben şimdiye kadar tüm dil bağı ameliyatlarını, poliklinikte görür görmez, anestezi vermeden yaptım.

Neden olarak aşağıdaki birkaç şeyi söylemek isterim:

– Yenidoğan bebeklerdeki dil bağının damarlanmasının az olması ve ameliyat sonrası kanamanın pek gözlenmemesi

– İşlem süresinin çok kısa olması ve bu kadar kısa bir işlem için bebeklere anestezi verdirmek istemiş olmam

– Sadece lokal anestezik sprey sıkmak bile yeterli olabilir; çünkü iğne yapmanın ve ilaç enjeksiyonunun acısı birkaç sprey sonrası yapılan makas darbesinden daha fazla olabilir …

Dil Bağı Nedir? – Dil Bağı Belirtileri – Dil Bağı Muayenesi – Dil Bağı Ameliyatı

Dr. Murat Enöz, Almanya ve Türkiye üzerinden yayın yapan TR1 Kanalı’ nda yayınlanan Sehal Çabuk’ un sunduğu “Sağlıklı Bilgilen Programı” nda dil bağı (hipertrofik lingual frenulum / ankiloglossi) tanımı, dil bağı belirtileri, dil bağı muayenesi ve dil bağı ameliyatı ile ilgili konuşuyor.

Aşağıdaki linklerde konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgelere ulaşabilirsiniz

-Dilin Görevleri Nelerdir?

Ankiloglossi (Ankyloglossia / Hipertrofik Lingual frenulum / Kısa Frenulum / Tongue Tie) Nedir?

Kısa Dil Bağına Bağlı Olarak Görülebilecek Sorunlar

Dil Bağı Nasıl Değerlendirilir?

-Dil Bağı Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Dil Bağı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gereken Egzersizler

Dil Bağı Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?