Dil Bağı Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Dil bağı ameliyatı sonrası işlem lokal anestezi altında yapıldıysa ameliyat sonrası, yemek yeme ve su içmeye yarım saat içerisinde başlanılabilir. Nadir de olsa genel anestezi altında işlem yapılır ve bu durumda ağızdan beslenme ve su içilmesi için yaklaşık 4 saat beklenmesi gerekmektedir. İşlem sonrası birkaç gün sert ve sıcak gıdaların yenmemesi uygun olabilir. Dil bağı kesildikten sonraki ilk birkaç saatte olmak üzere; dil altından az miktarda sızıntı şeklinde kanamaların görülmesi normaldir.

 

 

 

 

 

Dil bağı kesilmesi sonrasında genellikle ilk haftada, beyaz mukozal iyileşme alanı görülür ve 1. haftadan sonra bu doku yerini yavaş yavaş pembe renkli ağız mukozasına bırakır. Bazen bu beyaz iyileşme dokusu, aileler tarafından iltihapla karıştırılır.

Yukarıda, thermal welding yöntemi ile dil bağı ameliyatı yapılan ve ameliyat sonrasında, 1. haftada görülen hastanın dil altı görünümü mevcuttur. Beyaz mukozal iyileşme alanları, eriyebilen dikiş materyallerinin bir kısmı görülmektedir

Ameliyat sonrası ağrı az miktarda görülse de basit ağrı kesicilerin alınması yeterli olmaktadır.

Dil bağı ameliyatı sonrasında bebeklere yapilmasi gereken dil bağı masajı ve erişkin hastaların yapması gereken dil egzersizlerini ayrıntılı olarak www.dilbagiameliyati.com web sitesinde bulabilirsiniz.

Dil bağı kesilmesi ve dudak bağı kesilmesi işlemi sonrasında, dil bağı ve dudak bağının yatay düzlemde yeniden iyileşerek kısmi olarak yapışmasının engellenmesi amacıyla dil bağı egzersizi, dil bağı masajı ve dudak bağı masajının yapılması gerekmektedir.


-Dilin Görevleri Nelerdir?

Ankiloglossi (Ankyloglossia / Hipertrofik Lingual frenulum / Kısa Frenulum / Tongue Tie) Nedir?

Kısa Dil Bağına Bağlı Olarak Görülebilecek Sorunlar

Dil Bağı Nasıl Değerlendirilir?

-Dil Bağı Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Dil Bağı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gereken Egzersizler

Dil Bağı Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?