Travmatik Kulak Zarı Delinmelerinde Yapılması Gerekenler

Kulak zarınızın delindiğinden şüpheleniyorsanız, travmadan sonraki birkaç hafta boyunca aşağıdaki önlemleri almanız gerekmektedir:

– Enfeksiyonu önlemek için kulak kuru tutulmalıdır

– Yüzmeye ya da dalışa kesinlikle gidilmemelidir

– Duş veya banyo esnasında su geçirmez silikon kulak tıkacı kullanılmalı ya da dış kulak yoluna vazelin emdirilmiş sıkı bir pamuk topu koymak doğru bi uygulamadır.

– Kulak temizleme amaçlı herhangi bir cisim dış kulak yoluna sokulmamalıdır

– Yenilenmekte olan kulak zarına ikinci travma olmaması için ıkınma, ağız kapalı olarak hapşırma gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.

Kulak kanalı içerisine doktor önerisi olmadan herhangi bir ilaç ya da damla kullanılmamalıdır. Kulak zarının yabancı bir cisimle delinmesi sonrasında dış kulak yolunadna kan gelmesi ve işitme kaybı korkutucu bir durum olarak algılansa bile travmatik kulak zarı yırtılmalarında genellikle kulak zarı birkaç hafta içerisinde kendiliğinden iyileşmektedir. Özellikle zar delindikten sonra delik kenarlarındaki canlı hücrelerin zedelenmesine neden olabilecek su ve başka bir sıvının kulak zarına teması kapanmayı engelleyebilir. İstisna olarak; sıcak kıvılcım ya da sıcak cisimlere bağlı kulak zarı delinmelerinde ise delik kenarlarındaki hücreler öldüğü için deliğin kapanma olasılığı düşüktür.

Özet olarak, kulak zarınızda sıcak bir yabancı cisim travması haricinde delinme meydana geldiyse, kulak deliğinden kan gelse bile korkmayın, kulağınızı kuru tutun büyük olasılıkla kulak zarınız birkaç hafta içerisinde kendiliğinden iyileşecektir. 

Böyle bir durumdan şüphelenildiğinde bir kbb hekimine muayene olmanız en doğru yaklaşımdır. Özellikle büyük deliklerde kapanmayı hızlandırmak için sigara kağıdından, kulak memesinden alınan yağ dokusundan ya da kulak kenarından alınan kas zarından yamalar yapılabilmektedir.

Kulak Zarının Görevleri Nelerdir?

Kulak Zarı Delinmesinin Nedenleri

Kulak Zarının Delinmesi İşitmeyi Nasıl Etkiler

Kulak Zarınız Delikse, Kulağınızı Mutlaka Su Temasından Koruyun!

Travmatik Kulak Zarı Delinmelerinde Yapılması Gerekenler

Travmatik Kulak Zarı Delinmelerinde Görülebilen Belirtiler

Kulak Zarındaki Küçük Delikler Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Hasta Bakımı