Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti ya da SMR) Hangi Durumlarda Yapılır?

Septoplasti ya da SMR operasyonu için başlıca endikasyonlar:

– Ağızdan nefes alma, ağız açık uyuma (kronik farenjit, boğaz kuruluğu gibi şikayetlere neden olma)

– Horlama ve uyku apnesi

– Tekrarlayan sinüs enfeksiyonlarının olması

– Burun kanamalarının olması

– Deviasyonun burun ve sinüslerle ilgili yapılması planlanan diğer cerrahi müdahaleleri (örneğin FESS (fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi)) engelenmesi

– Burun kaynaklı atipik baş veya yüz ağrısı. Topikal anesteziklere pozitif cevap veren başağrısı ve burun septumun konkalar (burun etleri) ile teması.

Yukarıdaki şekilde nazal septum orta hatta çizilerek gösterilmiştir.

Yandaki tomografi kesitinde ve yandaki burun içi endoskopik muayene fotoğrafında, burun sağ hava kanalını tamamen kapatan, sağ tarafa doğru nazal septum deviasyonu  görülmektedir. Bu hasta, uykuda, sağ tarafa yatma, boğazda kuruma, yorgun uyanma, ağız açık uyuma ve koşarken çabuk yorulma gibi bir çok septum deviasyonu ile ilişkili şikayetleri nedeniyle başvurmuştur.

 

 

 

 

 

 


Kıkırdak eğirliği olan hastaların bir kısmında, nazal septumun dışına doğru dikensi kemik çıkıntıları mevcuttur. “Kemik spur ” ya da “ kemik spur formasyonu ” olarak adlandırılan bu çıkıntılar, komşuluklarında bulunan dokulara, genellikle burun etlerine baskı yaparlar ve atipik, migrenle karışan baş ağrısına neden olabilirler.

Yukarıdaki fotoğraflara tıkladığınızda ayrı sayfada, büyük boy olarak burunda kemik spur formasyonu  fotoğraflarını görebilirsiniz.

Başarılı bir deviasyon ameliyatı   ile bu kemik spurlar da ortadan kalkacağından, hastaların bir çoğunda migren diye düşünülen baş ağrıları ortadan kalkmaktadır. Yukarıdaki fotoğrafta, dikensi çıkıntının, alt burun etine saplanır gibi temas ettiği görüntüsü mevcuttur. Ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz link Atipik Bas Agrisinin Gözden Kaçabilen Bir Nedeni: Burunda Kemik Spur

Deviasyon ameliyatı sonrasında burun ucu düşmesi ortaya çıkması konusunda hazırlanmış olan yukarıdaki video ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link Deviasyon Ameliyatı Sonrası Burun Ucunda Düşme Ya da Şekil Bozukluğu Nasıl Ortaya Çıkabilir?

Sağlığınız İçin Nefesinizi Burnunuzdan Alın
Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti ya da SMR) Hangi Durumlarda Yapılır?
Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti ya da SMR) ve Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı İle İlgili Önemli Noktalar
Konka Radyofrekansı (Radyofrekans İle Konka Küçültme) Hangi Durumlarda Yapılır?
Konka Radyofrekansı (Radyofrekans İle Konka Küçültme) ve Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı İle İlgili Önemli Noktalar