Bitkilerle Sinüzit Tedavisi

Dışarıdan sıcak buhar uygulamaları esnasında sıcak su içerisine katılabilecek çeşitli bitkisel ürünler sinüs boşalmasını hızlandırabilir. Örneğin mentol, okaliptus yağı, sedir yağı, papatya gibi. Ancak unutulmamalıdır ki, bu uygulamalar astım ve şiddetli alerjik hastalığı olan kişilerde astım krizine neden olabilmektedir.

Burun içerisine etkinliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmamış bir bitkisel içeriğin direk uygulanması doğru değildir …

Bir hastanın burun içerisine acı kavun (ya da yaban hıyarı, acı dülek, acı düvelek, cırtatan, cırtlak, eşek hıyarı, yabani hıyar, it hıyarı, karga düveleği, bırtlangıç, şeytan keleği veya cırtkelek, Ecballium elaterium) sıkmasından sonra küçük dil ve yumuşak damakda ödem, solunum zorluğu ve üst solunum yolarında daralma nedeniyle acil olarak tedaviye almıştık. Aslında bu bitki sıkıldığında patlayabilir ve burun içerisine, geriye hatta alt solunum yollarına içeriğindeki partiküller ulaşabilir. Allerjik bir hasta da çok tehlikeli solunum problemlerine tol açabilir.

Bunların haricinde, özellikle kronik sinüzit hastalarında, sinüs ve burun mukozasını kaplayan bakterilerin oluşturduğu, antibiyotiğe dirençli olduğu düşünülen biyofilm tabakasını kırmaya yönelik, 200 ml suyun içerisine 2 ml göz yakmayan bebek şampuanı konularak burun içerisinin bu suyla yıkanması konusunda çalışmalar devam etmektedir.

Normal tuzlu sularla burun lavajı sinüzit ve allerjik rinit hastalığı olan hastalar için oldukça faydalı ve yan etkisiz bir uygulamadır. Evde tuzlu su hazırlamak için 1 su bardağı su içerisine 1 çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat atılarak karıştırılır. Günde 3 sefer burun içerisinin bu suyla yıkanması oldukça faydalı bir uygulamadır. Burun içi yıkama için sinüs rinse de kullanılabilir. Denize girdiğimizde burnumuzdaki rahatlamanın nedeni de aynı şekilde deniz suyundaki tuzun mukozalar üzerindeki antiinflmatuar etkisi ve suyun mekanik temizliği sağlamasıdır.

Birçok hastalığa iyi geldiği savunulan İsveç Şurubu (İsveç İksiri) hakkında daha ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Benzer bir makale linki >> Akut Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüsler ve Sinüzit

Sinüzit Nasıl Ortaya Çıkar?

Sinüzit Tedavisi – Genel Özellikler

Akut ve Kronik Sinüzit

Sinüzit Tanısı Nasıl Konulur?

Soğuk Algınlığı, Allerjik Rinit ve Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit Kimlerde Daha Sık Görülür?

Sinüziti Önlemek İçin İpuçları

Çocuklarda Sinüs Enfeksiyonları Sık Görülebilir mi?

Kronik Sinüzit Nedenleri

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) Hangi Durumlarda Yapılır (FESS Ameliyatı Endikasyonları)

-Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) Sonrası Hasta Bakımı

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) Hangi Durumlarda Yapmamalıdır (FESS Ameliyatı Kontrendikasyonları)

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) Komplikasyonları

Sinüzit Ameliyatı Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Bitkilerle Sinüzit Tedavisi

İsveç Şurubu (İsveç İksiri – Swedish Bitters – Swedish Syrup Maurer’s)