Sinüziti Önlemek İçin İpuçları

Unutulmamalıdır ki, bir hastalığın önlenmesi, hastalığın ortaya çıkıp tedavi edilmesinden her zaman daha önemlidir. Aşağıdaki önlemler genel olarak sinüzit hastalığının sıklığını azaltmak için uygulanabilir:

Sinüzit genellikle alerji atağı ya da basit üst solunum yolu enfeksiyonlarını takiben ortaya çıktığından, bu durumlarda sinüs ağızlarının açık tutulmaya çalışılması sinüzitin ortaya çıkmasını engelleyebilmektedir. Bunun için dekonjestan ilaçlar, tuzlu burun spreyleri ve allerji ilaçları kullanılabilir.

Eğer alerjiniz varsa, allerjinizin olduğu maddelerden uzak durmaya çalışın Allerji atakları esnasında doktorunuza danışarak burun içi hava pasajı ve sinüs havalanmasını tekrar normal haline getirebilmek için antihistaminik tablet, allerji spreyleri ve diğer ilaçları kullanabilirsiniz.

Hava yolculuğundan üst solunum yolu enfeksiyonu varken ya da allerji atağı varken kaçınmalısınız. Eğer uçmak zorundaysanız, mukus drenajının sinüslerden boşalabilmesini sağlamak ve sinüslerin tıkanmasını önlemek için uçuş esnasında dekonjestan bir burun spreyi ve oral dekonjestan tablet kullanılabilir. Uçak yolculuğu öncesi burnun içerisinin tuzlu sularla yıkanması da faydalı olacaktır.

Bunların haricinde tüm enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi vücut direncinin arttırmak için, uyku süresinin arttırılması, düzenli yaşam, düzenli meyve ve sebze tüketimi, ağızdan sıvı alımının arttırılması da hastalığın ortaya çıkmasını engelleyebilmektedir. Bu önlemlerin özellikle mevsim değişikliklerinde yapılması faydalıdır.

Evde tuzlu su hazırlayarak uygulayabileceğiniz ve doğru kullanımda oldukça faydalı bir ürün olan sinüs rinse  hakkında aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Benzer bir makale linki >> Akut Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Konu ile ilgili benzer bir makale linki >> Endoskopik Sinüzit Ameliyatı

Sinüsler ve Sinüzit

Sinüzit Nasıl Ortaya Çıkar?

Sinüzit Tedavisi – Genel Özellikler

Akut ve Kronik Sinüzit

Sinüzit Tanısı Nasıl Konulur?

Soğuk Algınlığı, Allerjik Rinit ve Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit Kimlerde Daha Sık Görülür?

Sinüziti Önlemek İçin İpuçları

Çocuklarda Sinüs Enfeksiyonları Sık Görülebilir mi?

Kronik Sinüzit Nedenleri

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) Hangi Durumlarda Yapılır (FESS Ameliyatı Endikasyonları)

-Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) Sonrası Hasta Bakımı

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) Hangi Durumlarda Yapmamalıdır (FESS Ameliyatı Kontrendikasyonları)

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) Komplikasyonları

Sinüzit Ameliyatı Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Bitkilerle Sinüzit Tedavisi

İsveç Şurubu (İsveç İksiri – Swedish Bitters – Swedish Syrup Maurer’s)