Burun Ucu Daraltma

Burun ucu daraltma işlemleri, genelikle standart burun ucu estetiği ameliyatlarının bir parçasıdır. Bununla birlikte, burun deliğinin hava yolu kesit alanını azaltan ve benim çok sevmediğim “alar base rezeksiyonu” teknikleri de mevcuttur.

Normalde, sadece burun ucu daraltılması ya da burun ucunun az miktarda öne doğru yönlendirilmesi zaten burun ucunun dar görünümü için yeterlidir. Bu yukarıda gösterilen teknik, zenci hastaların burun ucundaki gibi, aşırı büyük ve geniş burun kanatlarının, küçültülmesi amacıyla yapılmaktadır. Yukarıdaki ve yandaki fotoğraflarda, burun kanatlarını daraltmaya yönelik yapılan iki ayrı uygulama fotoğrafı görülmektedir. Bu şekilde burun ucu değil, burun kanatlarında daralma sağlanmaktadır. Burun ucunu daraltmak için, burun ucuna kıkırdak ya da kıkırdak zarı ile yapılan dolgu uygulamaları ve burun ucu dikleştirme yeterlidir.

Yukarıdaki fotoğrafta, açık teknikle burun ucunda daraltma işlemi yapılan hastanın burun ucu fotoğrafı görülmektedir. Ameliyattan 2 ay sonraki bu fotoğrafta, burun ucundaki kesi alanı seçilmemektedir.

 

Burun ucu daraltma işlemi, her zaman kolay ve basit bir uygulama değildir. Burun ucu derisi kalın olan hastalarda, işlem sonrası çok uzun süreli burun ucu ödemi olabileceği gibi; burun ucunda yeterli miktarda incelme sağlanması da zordur. Burun derisinin, inceltmeye yönelik işlemlerin de ilave yapılması gerekebilmektedir. Burun ucu cildi ince yapılı olan hastalarda, işlem sonrası çok erken dönemde ameliyatın etkisi fark edilebilir ve ameliyat esnasında, basit tekniklerle burun ucu daraltılması sağlanabilir.

 

 

Burun Ucu Daraltma Ameliyatı Fiyatı

Burun ucu daraltma işlemi aslında genellikle burun ucu estetiği ameliyatının bir parçası olarak yapılmaktadır. Bu nedenle burun ucu estetiği ameliyatı fiyatı neyse aslında, bu işlem bedeli de o kadardır. Yine klasik bir ifade olarak, hastaneye, birlikte kıkırdak eğriliği ve burun eti ameliyatı gibi işlemlerin yapılıp yapılmamasına ve kullanılan malzemelere göre işlem bedeli değişebilmektedir. Geçici ve riskleri bulunan, endüstriyel ürünler, dolgu malzemeleri ile yapılan burun ucu işlemlerini pek uygulamıyorum ve bu işlem ücretleri de kullanılan dolgu malzemesine göre değişmektedir.

Aşırı Burun Ucu Küçültme Yapılmasının Riskleri!

Burun ucu geniş olan hastalar, burun delikleri daraltma ya da burun ucunu küçültme işlemlerini araştırarak, yanlış bir kanı ile mümkün olan en dar burun ucunun elde edilebilmesi konusunda fikir bildirmektedir. Burun ucundaki burun kanadını oluşturan kıkırdaklar ne kadar daraltılır ve burun ucu ne kadar ufak hale getirilirse, burun içi hava yolu direnci de o kadar (hatta çok daha farklı bir oranla) artar. Yani Afrika’ daki geniş ve sert yayvan burun ucu yapısı, nefes alırken en az dirençle hava girmesi ve burun kanadının çökerek hava yolunu kapatmaması için ideal yapıdadır. Burun
deliklerini daraltma işlemleri planlanırken, hastanın göz genişliği, dudak genişliği, elmacık kemikleri, yüzünün geniş ya da ince uzun yapılı olup olmaması gibi birçok faktör değerlendirilmelidir. Yukarıdaki fotoğrafta, iri gözlü ve geniş dudaklı bir bir bayanda normalden biraz dar burun ucu ve ufak burun delikleri görülmektedir. Burun ucu düşmesi olan hastalarda olduğu gibi; dar burun ucu olan hastalarda da, burun ucu hava yolu kesit alanı normalden azdır ve hava zor girdiği gibi; hastanın önden bakıldığında doğal olmayan bir burun görünümüne sahip olmasına neden olabilir. Birçok burun ucu küçültme işlemi mevcuttur. Genellikle hastanın burun nefesini arttırarak burun ucunda daralmanın sağlandığı burun ucu kaldırma + burun ucunun sadece üst kısmının daraltılması işlemini tercih ediyorum.

 

Bu sayfada (üst taraf ve yandaki sütunda), burun kanadının kıkırdaklarının aşırı zayıflatılması sonucu alar kollapsın ortaya çıkabileceği, burnun en dar hava yolu bölgesi olan nazal valv bölgesi, burun kanatlarını daraltmak amacıyla yapılan ve burun nefesini olumsuz etkileyebilecek çeşitli işlemler ve burun ucu estetiğinin riskleri hakkında ayrıntılı bilgiler, animasyon resimleri, burun daraltma işlemi ve öncesi fotoğrafları, benzer makalelerin linklerini bulabilirsiniz.

 

Burun kanadı estetiği, kişiye özel planlanmalı ve hastanın burun fonksiyonlarının korunması hatta daha iyi hale getirilmesi amaçlanmalıdır. Mandal burun, sıkma burun,plastik burun gibi yapmacık burun şekillerinin ortaya çıkmaması için burun anatomisine gereksiz aşırı müdahaleden kaçınılması gerekmektedir. Burun ucun normalden çok küçük hale gelen farklı hastalar için kulak kepçesi kıkırdağından doku transferi ya da burun ucuna ilave kıkırdak eklenmesi gibi çok daha zor işlemlerin yapılması gerekebilmektedir.

Geçici Burun Ucu Estetiği Ve Riskleri

Geçici burun ucu estetiği (burun dolgusu, medikal burun ucu estetiği, ameliyatsız burun ucu estetiği) genellikle dolgu malzemeleri ve botoks kullanılarak yapılmaktadır. Bu olgu malzemeleri önce geçici ve kalıcı olmak üzere iki ana başlıkta ayrılmakta ve geçici dolgu malzemeleri de, hızlı eriyen ve geç eriyen olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Genellikle 6 ayda eriyen dolgu malzemeleri sıklıkla kullanılmaktadır.

Dolgu malzemelerinin “eriyebilir” özellikte olması “risksiz” olduğu anlamına gelmemektedir. Özellikle Asya bölgesinde, bayanların burunları basık olduğundan burun dolgusu ile burun ucunda daha Avrupai bir görünüm elde edilmeye çalışılmaktadır. Özellikle burun dolgusu riskleri ile ilgili arama yaptığınızda, bu ülkelerden yayınlanmış olan burun ucunda düşme, kangren, renk değişikliği, alerjik reaksiyon ve enfeksiyon gibi olası burun dolgusu komplikasyonlarının yayınlandığı görülebilmektedir. Bunların dışında Japona’ da bir bayanın damar içerisine dolgu malzemesi yapılmasına bağlı olarak yanak bölgesinde kangren ve doku kaybı olduğu bile bildirilmişti. Amerikan Besin İlaç Dairesi (FDA), bu dolgu malzemelerinin, burun ve özelikle burun ucuna çok sınırlı uygulanması gerektiğini raporlamıştır.

 

-Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası fotoğrafları
-Revizyon burun ucu estetiği ameliyatı
-Burun ucu estetiği ameliyatı, burun törpüleme işlemi ile birlikte yapılabilir!
-Burun ucu estetiği fiyatı
-Burun ucu estetiği iyileşme süreci
-Burun ucu estetiği ameliyatının riskleri
-Burun ucu kaldırma
-Burun ucu daraltma
-Burun Ucu Estetiği teknik ve Hasta Seçimi