Burun Ucu Estetiği İyileşme Süreci

Burun ucu estetiği ameliyatı sonrası gözlerde morarma pek olmasa da; burun ucu ve yanaklar az miktarda yayılan doku ödemi ortaya çıkmaktadır. Genellikle burun ucu estetiği sonrası 2. günde başlayan ve 3 gün boyunca artan ödem, birkaç hafta içerisinde azalarak belli belirsiz olmaktadır Burun ucu ödemini azaltan Arnica jel kullanılması belki bu iyileşme sürecini etkileyebilir. Hastaların bir çoğu, burun ucu estetiğinde burun ucu eksisi ve doku ödemi ortaya çıktığı için, geçici burun ucu dolgusu ya da botoks uygulamalarına yönelebilmektedir. Endüstriyel ürünlerle yapılan ve genellikle geçici olan bu uygulamaların aksine; burun ucu estetiğinde hastanın kendi kıkırdak ve yumuşak dokuları kullanılır, kalıcıdır, dolgu malzemelerine ait riskler bulunmaz. Burun ucu esnasında, burnun uç kısmı ileri-yukarı’ ya doğru yöneldiğinden, burun kanatlarının altında kalan burnun en dar hava yolu bölgesi olan “nazal valv bölgesi” ndeki açı artar ve aynı anda burun tıkanıklığı şikayetinde de azalma beklenir (siz de kendi burun ucunuzu az miktarda yukarıya doğru kaldırarak burun nefesindeki rahatlamayı fark edebilirsiniz). Özellikle sadece estetik amaçlarla burun kanatlarında daraltma yapılması tam tersi etki ile burun tıkanıklığına neden olabilir. İşlem miktarı arttıkça iyileşme süresi uzayabilir. Hastalarımızın birçoğu burun ucundaki şişlik için en fazla 7-10 gün istirahat almaktadır. Burun ucu estetiği ameliyatı sonrasında, günü birlik hastaneden taburcu ve birkaç gün sonra masa başı işe başlama mümkündür. Burun kemiğine müdahale yapılmadığından; işlem sonrasında burun estetiği ameliyatlarından sonra uygulanan burun bandajı ve burun ateli kullanılmaz.

Burun Ucu Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler


Yukarıda, açık teknik bayan burun ucu estetiği ameliyatından hemen sonra çekilen burun fotoğrafı görülmektedir. Burunda ödem ya da morluk olmadığı görülmektedir. Genellikle burun ucu estetiği sonrasında birkaç gün içerisinde sadece burun ucu bölgesinde ödem ortaya çıkmaktadır.

Burun ucu estetiği sonrasında yapılması gerekenler aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

Ameliyat sonrasında aşağıdaki ilaçların kullanılması gerekmektedir (burun içerisinde kıkırdak eğriliği ameliyatı ve burun eti ameliyatı yapılmışsa bu ilaçlarda az da olsa değişiklik yapılabilir):

– Ağızdan antibiyotik tabletler
– Ağızdan ağrı kesici ilaçlar
– Burundan, okyanus suyu spreyleri
– Burundan, burun nemlendirici damla ve spreyler
– Burun ucundaki kesi alanına, antibiyotikli pomatlar (birkaç haftadan sonra burun ucuna sürülen antibiyotikli pomat, iz giderici Contractubex jel ile değiştirilebilir)
– Burun ucuna ödem giderici ürünler (Arnica jel ya da krem gibi)

Ameliyat sonrasında erken dönemde, ağzı tam açarak uzun süreli kahkaha atma ya da gülmek burun ucunda esneme ya da kıkırdak greftlerin nadir de olsa oynamasına neden olabilir. Özellikle hastalarıma ilk 3 hafta gülerken dikkat etmelerini önermekteyim.

Burun ucu estetiği ameliyatı sonrası, erken dönem de buruna darbeye neden olabilecek basketbol, voleybol, futbol, tenis, masa tenisi gibi sporların, dövüş sporlarının, aletli egzersizlerin yapılmaması uygundur.

Burun ucu ameliyatı sonrası (özellikle ilk 10 gün), burun ucuna kaynar gıdaların buharı, su buharı ve sauna buharının gelmesi, ödem ve kanamaya neden olabilir.

Ameliyat öncesi ilk 10 gün ve ameliyat sonrası da özellikle ilk 10 gün kan sulandırıcı özelliği bulunan ilaç ve yiyeceklerden uzak durulması uygundur.

Ameliyat sonrasında, uykuda, vücudun üst kısmının 45 derece yukarıda olması, kafa bölgesi ödeminde azalma ve burun kanaması riskinde azalmayı sağlamaktadır. Uyku esnasında yüzüstü uyunmaması önemlidir.

Ödemin hızlı azalması ve iyileşmenin hızlanması için hastalarım ameliyattan sonraki 1. günden itibaren akşam serin havada, yaklaşık 45 dk ritmli yürüyüş önermekteyim.

Sık olarak sorulduğu için Arnica Krem ile ilgili de birkaç bilgi eklemek istedim. Arnica Jel ve Arnica krem, Anica Montana çiçeğinin öz suyunu ve diğer yardımcı ürünleri içeren ödem ve morluk gidermeye yardımcı ürün olarak kullanılan ve çok sık kullanılan ürünlerdir. Arnica Krem, yüze uygulamada terle kolay çıkmaması gibi bir avamtaja sahip olsa da, her ikisi de ameliyat sonrası kullanılabilmektedir. Arnica montana çiçeğinin öz suyu kuruduğunda, uygulama alanında kahverengi ve kirli bir görüntü bırakabilmektedir ve bitkisel içeriğinden dolayı nadir de olsa cilt üzerinde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu kahverengi renk bırakan alan suyla ıslatılan pamukla kolayca temizlenebilir. Arnica krem ya da jel, açık mukoza ve kesi alanlarına sürülmemelidir. Burun ucu estetiği ameliyatlarından sonra, hastalarıma günde 3-4 sefer burun ucu bölgesi ve komşu yanak bölgelerine bu ürünleri uygulamalarını öneriyorum. Genellikle birkaç hafta uygulamak gerekmektedir. Burun estetiği ameliyatlarından sonra Arnica krem ile masaj uygulamasını da önermekteyim. Burun ucu estetiği ameliyatlarından sonra, bu ürünlerin kesi üzerine sürülmesi, göze ya da burun içerisine kaçırılması sakıncalıdır.


-Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası fotoğrafları
-Revizyon burun ucu estetiği ameliyatı
-Burun ucu estetiği ameliyatı, burun törpüleme işlemi ile birlikte yapılabilir!
-Burun ucu estetiği fiyatı
-Burun ucu estetiği iyileşme süreci
-Burun ucu estetiği ameliyatının riskleri
-Burun ucu kaldırma
-Burun ucu daraltma
-Burun Ucu Estetiği teknik ve Hasta Seçimi