Burun Ucu Estetiği Teknik Ve Hasta Seçimi

Burun ucu estetiğinde iki temel teknik, “açık teknik burun ucu estetiği” ve “kapalı teknik burun ucu estetiği” olarak ayrılabilmektedir. Burun ucu estetiği ve burun ucu kaldırma işlemleri tek başına aşırı kemerli burunlar için uygun değildir. Burun ucuna yapılan basit müdahaleler, burun kemiğindeki sorunların çözümü ya da maskelenmesi için her zaman yeterli değildir. Hasta seçiminde, burun ucu desteği, burun ucunun genişliği, deri özellikleri, burnun kemerli olup olmaması ve burun kalınlığının yüzle uyumlu olup olmamasına dikkat edilmelidir. Burun ucu estetiği ve burun ucu kaldırma işlemlerinde teknik ve hasta seçimi, hekim muayenesinden sonra belirlenmelidir.

 

Açık Teknik Burun Ucu Estetiği Sonrası, Burun Ucunda Çok İz Kalır Mı?

Açık teknik burun ucu estetiği çok severek yaptığım bir ameliyat. Kapalı teknikte yapılması daha zor olan, kıkırdak zarlarını soyup tekrar burun ucuna doldurabilmem, burun ucuna kıkırdak desteğini çok daha kolay yapılandırabilmek, mükemmel anatomik hakimiyet ve elbette alışkanlık bu yöntemi tercih etmemdeki birkaç neden. Burun ucu estetiği sonrasında, ilk birkaç hafta dikiş bölgesine antibiyotikli krem / pomatlar daha sonra, doku skarına bağlı izi azaltabilmek için Contractubex jel gibi ilaçları öneriyorum. Genellikle 2. aydan sonra bu bölgedeki iz gözle görülemeyecek kadar iyileşir. Zaten kesi alanı, burunda görülmesi en zor olan burun ucunun alt bölümün de yapılmaktadır. Aşağıda işlem sonrası 2. hafta ve 1. ayda çekilen burun ucu fotoğraflarını görebilirsiniz.

 

Açık teknik burun ucu estetiği ameliyatlarında kullanılan 5 köşeli cilt kesisi izi genellikle özel bir iz giderici kullanılmadan estetik bir şekilde görünmeze yakın hale gelerek iyileşmektedir. Daha önceden her hangi bir cilt kesisi ya da yaralanma sonrasında aşırı iz kalan ya da abartılı yara iyileşmesi olan hastalarda, kesi izine özel bakım uygulanması gerekebilmektedir. Genellikle hastalarıma ilk 3 hafta, kesi alanına sürülmek üzere; antibiyotikli krem uygulamalarını öneriyorum. Dikişler alındıktan ya da düştükten sonra, genelde 3 gün içerisinde dikiş yerleri kapanır ve yara izi gidermeye yönelik yardımcı ürünler (Cotractubex jel, Scarex Jel ) kullanılabilir. Scarex jel içerisinde 3 ayrı silikon türü bulunmaktadır. Açık olmayan yara ya da kesi üzerine günde 2-3 kez ince tabaka halinde sürülerek kullanılabilir. Bu ürünler eczanelerde satılmaktadır. Bu tarz ürünlerin genelde 2 aya yakın süre kullanılmasını öneriyorum. Açık teknik burun ucu estetiği ameliyatlarında uygulana kesi içi, burnun alt tarafında, az güneş gören ve az dikkat çeken bir bölgededir. Herhangi bir cilt kesisi ya da yaralanmaya bağlı önceden aşırı miktarda derisinde yara izi kalmış olan hastaların ameliyat öncesinde doktorlarını uyarmaları gerekmektedir.

Burun Ucu Estetiği Ameliyatını SGK Karşılar Mı?

Burun ucu estetiği ve burun estetiği ameliyatları normalde, estetik amaçlı yapılan işlemler olduğundan SGK ve özel sigortaların kapsamı dışındadır. Özel sigortalar, bu tür estetik işlemler, fonksiyonel burun tıkanıklıklarına yönelik yapılan ameliyatlarla birlikte yapıldığında ağırlıklı fatura ödeme sistemini getirebilmektedir. Burun kıkırdağı, alt kısımda dışarıya doğru yer değiştirmiş (kaudal septum deviasyonu) olan hastalarda, işlem zorunlu olarak burun ucu estetiği şeklinde ya da açık teknikle yapılabilmektedir).

 

Yukarıdaki fotoğrafta, burun septumun en alt bölümü (kaudal septum bölümü – burun ucu desteği için en önemli septum bölümü)’ nde eğrilik olan hastaya, burun ucu estetiği ile aynı teknikle yapılan açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatı (açık smr ameliyatı, açık septoplasti operasyonu) sonrası burun ucu görünümü mevcuttur. Kapalı teknikle eğri kaudal septumun çıkarılması, burun ucu edestetiğinde azalmaya neden olabilir. Hastada, burun ucuna ilave olarak destetk kıkırdak greft  (strut greft) yerleştirilmiştir.

Burun ucu estetiği sonrası sigara kullanılabilir mi?

Yukarıdaki fotoğrafta, burun septumun en alt bölümü (kaudal septum bölümü – burun ucu desteği için en önemli septum bölümü)’ nde eğrilik olan hastaya, burun ucu estetiği ile aynı teknikle yapılan açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatı (açık smr ameliyatı, açık septoplasti operasyonu) sonrası burun ucu görünümü mevcuttur. Kapalı teknikle eğri kaudal septumun çıkarılması, burun ucu edestetiğinde azalmaya neden olabilir. Hastada, burun ucuna ilave olarak destetk kıkırdak greft  (strut greft) yerleştirilmiştir.

Burun ucu estetiği sonrası gözlük takılabilir mi?

Burun ucu estetiğinde, adından da anlaşıldığı gibi sadece “burun ucu” na yönelik işlemler yapılmaktadır. Burun kemiğine dokunulmadığından, kemik üzerine oturan gözlüklerin takılmasında sorun yoktur. Hastalarımızın içi rahat etsin diye ameliyat sonrası 2-3 hafta, lens kullanmalarını sonra tekrar gözlüklerini takmalarını öneriyorum. Burun ucuna oturan gözlüklerin yaklaşık 2 ay boyunca takılmaması uygundur.

Burun ucu estetiği sonrası duş alınabilir mi?

Burun ucu estetiği sonrasında, hastalarıma 3 hafta burun içerisine, deterjanlı, sabunlu ya da şampuanlı şehir şebeke sularını kaçırmamalarını öneriyorum. Steril basınçlandırılmış deniz ya da okyanus suyu spreylerin burun içerisinin temizlenmesi için kullanılmasını önermekteyim. Şu ana kadar enfeksiyon olan hasta görmedim ancak, burun ucuna yapılan kesi hatlarına, ameliyat sonrası erken dönemde, steril olmayan su içeriklerin temas etmesi uygun değildir. 3 haftadan sonra banyoda serbest duş alınabilir. Banyoda, burun ucundaki kesi alanına yağlı, antibiyotikli pomatların sürülmesini öneriyorum.

Burun ucu estetiği ameliyatı sonrası havuza girilir mi?

Burun ucu estetiği olan hastalarıma, 3. haftadan sonra aşırı güneşlenmeden denize girebileceklerini söylüyorum. Bunun dışında havuz suyundan biraz korkuyorum! Bunun nedeni, otellerimizde genellikle çok ucuz bir havuz temizleme sitemi olan “klorlama” yapılmaktadır. Klorun yara iyileşmesi İyonizasyon sistemi ile temizlenen havuzlara girilmesi daha güvenlidir.

Burun ucu estetiği ameliyatı sonrası erken dönemde güneş ışınları zararlı mıdır?

Burun ucu estetiği yapılan hastalarda, deri özelliklerine ve yapılan işlemlerin miktarına göre değişen miktarlarda burun ucu ödemi ve doku işliği ortaya çıkmaktadır. Burun ucu estetiğinden sonraki ilk iki hafta güneş ışınlarına yoğun maruziyet, doku ödeminde artış ve burun kanamasına neden olabilmektedir. Sıcakta, vücudumuzda ısı kaybedilmesi için damarlarda genişleme ortaya çıkar. Cerrahi işlem uygulanan sahada burnunun etkisi ödem artışı ve kanama olarak ortaya çıkabilir.

Burun ucu estetiği ameliyatı lazerle yapılır mı?

Bazı hastalarda, lazerle yapılan tüm işlemlerin daha iyi ve daha az travmatik olduğu yönünde bir yanlış düşünce bulunabilmektedir. Lazerle, doku inceltme, doku buharlaştırma, burun ucu derisindeki damalı görünümün tedavisi, doku kesilmesi gibi birçok işlem yapılsa da; burun ucu estetiğinin tümü lazerle yapılamaz. Burun ucu derisinde yanık hasarı ortaya çıkması durumunda, çok dikkat çeken bir iyileşme dokusunun gelişmesine enden olabilir. “Lazerle burune estetiği” şeklinde belki kampanyalara konu edilen, bilimsellikten uzak gerçekçi olmayan tekniklerin burun ucu içinde söylenmesi aynı şekilde yanlıştır.

Deviasyon Ameliyatı Sonrası Burun Ucunda Düşme Nasıl Ortaya Çıkabilir?

Deviasyon ameliyatı sonrasında burun ucu düşmesi ortaya çıkması konusunda hazırlanmış olan yukarıdaki video ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz Deviasyon Ameliyatı Sonrası Burun Ucunda Düşme Ya da Şekil Bozukluğu Nasıl Ortaya Çıkabilir?

Burun Ucu Estetiği İle İlgili Videolar

 

-Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası fotoğrafları
-Revizyon burun ucu estetiği ameliyatı
-Burun ucu estetiği ameliyatı, burun törpüleme işlemi ile birlikte yapılabilir!
-Burun ucu estetiği fiyatı
-Burun ucu estetiği iyileşme süreci
-Burun ucu estetiği ameliyatının riskleri
-Burun ucu kaldırma
-Burun ucu daraltma
-Burun Ucu Estetiği teknik ve Hasta Seçimi