Burun Ucu Kaldırma

Burun ucu kaldırma (ya da burun kaldırma estetiği), burun ucunun şeklinde değişiklik yapılmaksızın sadece; burun ucunun üst dudak ile olan açısının değiştirilerek yukarıya doğru yönelmesinin sağlandığı işlemlerdir. Burun ucu kaldırma işlemi özellikle, burun ucu düşük, gevşek ve burun ucu desteğinde zayıflık olan, ince burun ucu yapısı olan ve burnu çok fazla kemerli olmayan hastalar için uygundur. Burun ucu estetiğinin bir parçası olarak da yapılan burun ucu kaldırma işlemleri çok farklı tekniklerle yapılabilmektedir. Bu teknikleri aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür:

İple burun ucu kaldırma (burun askılama, burun akısı ya da burun ucu askısı) yöntemi: Burun ucu kalıcı dikiş materyalleri ile yukarıya doğru kaldırılmaktadır, Bu konu ile ilgili aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz (tek bir dikişin burun ucunu kalıcı olarak tutabileceğine inanmadığım için ve bu dikişin vücut tarafından kabul edilmemesine bağlı olarak, burun derisinde kalıcı renk değişikliği ve dikiş materyalinin deri altından dışarı
çıkmasına rastladığım hastalar olduğundan pek tercih etmiyorum).

Dolgu ve botoks ile burun ucu kaldırma: Geçici ya da kalıcı dolgu malzemeleri ile burun ucunun dolgunlaştırılarak
dik görünüm sağlanması ya da botoks ile burun ucunu aşağıya çeken kasların geçici felç edilmesi şeklinde burun ucunda dikleşme elde edilmesidir.

Eksternal sturt greft yöntemi ile burun ucu kaldırma: Aşağıda daha ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz bu yöntemde, burun septumundan elde edilen kıkırdak greft ile kalıcı ve doğal olarak burun ucu kaldırılması yöntemidir. Bu greft burun ucuna tünel açılarak yerleştirilmektedir.

Burun ucu ameliyatı şeklinde burun ucu kaldırma: Klasik açık teknik ya da kapalı teknik burun ucu estetiği
ameliyatı şeklinde, burun ucunun kalıcı olarak dikleştirilmesi işlemidir.

Konu ile ilgili daha önceden hazırladığım benzer makele: Farklı Bir Burun Ucu Kaldırma Yöntemi: Eksternal Strut Greft

Burun Kaldırma Ameliyatı Fiyatı

Burun ucu kaldırma fiyatı kullanılan tekniğe ve hastaneye göre değişmektedir.Burun kaldırma işlemi olarak cerrahi, kalıcı ve endüstriyel ürün kullanılmaksızın yapılan uygulamaları tercih ediyorum ve genelikle steril hastane ameliyathanelerinde işlemleri yapıyorum. Yine klasik bir ifade olarak, hastaneye, birlikte burun içerisinde nefese yönelik bir işlem yapılıp yapılmamasına ve kullanılan malzemelere göre burun kaldırma fiyatları değişebilmektedir. Genelde burun ucu kaldırma operasyonu fiyatları 2500 – 4500 TL arasında değişmektedir.

Burun Ucu Dolgusu

Burun dolgusu uygulamaları (burun ucu dolgusu – ameliyatsız burun ucu estetiği), kalıcı ya da geçici özellikte olan ve burun ucu bölgesine enjekte edilen materyaller kullanılarak yapılmaktadır. Uygulamaların geçici olması ve deride renk değişikliği, ülserasyon, nodul oluşumu, alerjik reaksiyon ve doku kaybı gibi riskleri bulunduğundan burun dolgusu uygulamalarını sık yapmıyorum.

 

Burun dolgusu, önceden ameliyat yapılmış ve burun yüzeyinde farklı asimetrik alanların olduğu hastalara, ameliyat yaptırmak istemeyen ya da ameliyata engel oluşturacak sağlık sorunları olan hastalara da yapılabilir. Yandaki, fotoğrafta görüldüğü gibi burun dolgu uygulaması ile burun yüzeyi daha pürüzsüz bir hale getirilebilir. Yukarıdaki fotoğrafta gösterilen kalsiyum hidroksit apatit içeren dolgu malzemelerini daha sık tercih ediyorum.

 

 

 

 

Yandaki fotoğraf,http://www.makemeheal.com web sitesinden alıntılanmış ve burun ucu dolgusu sonrasında, ortaya çıkan doku reaksiyonunu göstermektedir. Yurtdışında, kontrolsüz ve yaygın olarak dolgu uygulamaları yapılmaktadır. Özellikle uzak doğu ülkelerinde, burun dolgusu çok sık yapıldığından, bu işlemin riskleri ile ilgili vakalar da en çok bu ülkelerden bildirilmektedir.

Konu ile ilgili tarafımca yazılan ve burun dolgusu
uygulamalarının riskleri ile ilgili aşağıdaki birçok farklı makaleyi
bulabilirsiniz:

Medikal Burun Estetiği /(Medikal Rinoplasti) İle İlgili Önemli Ayrıntılar /Burun Şekillendirme Ameliyatları ve İşlemleri /Ameliyatsız Burun Estetiği, Burun Dolgu Materyalleri /Burun Dolgu Materyallerinin Riskleri /Yeni Bir “Burun Dolgusu Videosu” Yayınladık! /Hyaluronik Asit İçeren Dolguların Avantajları ve Uygulama Ayrıntıları /Cilt Dolguları İle İlgili “Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi – FDA” Bilgilendirme Sayfasının Özeti.

Burun Dolgusu Fiyatı

Burun ucu dolgusu fiyatı kullanılan dolgu materyalinin kalitesi, özellikleri ve emilme süresine göre değişebilmektedir . Ortalama fiyatı 1000 – 2000 TL arasında değişmektedir (burun ucu estetiği fiyatlarına göre daha uygun ancak geçici ve yukarıdaki riskleri içeriyor!).

İple Burun Ucu Kaldırma

İple burun ucu kaldırma (burun askılama yöntemi, burun askısı dikişle burun ucu kaldırma yöntemi, iple burun estetiği), kalıcı dikiş materyalleri ile burun ucunun yukarıya doğru asılmasından ibarettir. Kalıcı olmaması, dikiş materyallerinin zaman içerisinden ciltten görünür hale gelmesi, dikiş reaksiyonları gibi riskleri bulunmaktadır.

Yukarıdaki fotoğrafta, iple burun ucu kaldırma işlemi yapılan hastanın, dikiş ipliğinin düğümlendiği bölgede, deri altından görünür halde olması ve burun ucunda zamanla sola doğru dönme olması dikkat çekmektedir. Diğer burun kaldırma fiyatlarına göre iple burun kaldırma fiyatları daha uygun ol sa da; yukarıdaki olumsuz özelliklerinden dolayı pek tercih etmediğimin bir uygulamadır.

Konu ile ilgili daha ayrıntılı olarak hazırladığım aşağıdaki makaleleri bulabilirsiniz:

.Burun Şekillendirme Ameliyatları ve İşlemleri

.Burun Askı Yöntemi: Geçici ve Gereksiz Bir Yöntem Olabilir!

.İple burun estetiği

Eksternal Strut Greft Yöntemi İle Burun Ucu Kaldırma

Bu yöntemde, burun içerisinden, nazal septumdan alınan yaklaşık 5 mm x1.5 cm boyutlarında kıkırdak greft, burun ucuna tünel açılarak yerleştirilmektedir. Lokal anestezi altında ve bandajsız, tamponsuz olarak uygulanabilen bu yöntemde, kıkırdağın alt ucunun, üst dişin tutunduğu kemiğin üst kısmına oturması gerekmektedir. Bu şekilde, burun ucunda, kalıcı bir dikleşme sağlanabilmektedir.Bu yöntemle burun ucu kaldırılan bir hasta fotoğrafı yukarıda ve diğerini de aşağıda bulabilirsiniz.

Konu ile ilgili daha önceden hazırladığım benzer makaleler: Tamponsuz Burun Ucu Estetiği / Eksternal Strut Greft Yöntemi İle Burun Ucu Kaldırma

Botoks İle Burun Ucu Kaldırma

Botoks ile burun ucu kaldırma işlemi, burun ucu ve burun kenarlarındaki, burun ucunu aşağıya çeken kasların yaklaşık 6 ay süre ile botoks
enjeksiyonu yapılarak felç edilmesi işlemidir. Geçici olması nedeniyle pek tercih etmediğim bir uygulama.

Açık Teknik Burun Ucu Kaldırma

Önceden burun ameliyatı olmuş ve burun ucunda destek dokusu kaybı olmuş olan hastalarda ve travma sonrası burun ucunda düşme ortaya çıkan hastalarda açık teknik burun ucu kaldırma işlemi gerekebilmektedir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link: Açık Teknik Burun Ucu Kaldırma (Open Technique Nasal Tip Lifting)

Erkek Burun Ucu Kaldırma

Erkek hastalarda genellikle, burun tıkanıklığı tedavisi esnasında, burun ucu kaldırma işlemleri de yapılabilmektedir. Burun ucu kaldırma, burun içerisindeki dar hava yollarının genişlemesine ve bu şekilde hastanın hem estetik hem de fonksiyonel sorunlarının çözümüne katkı sunmaktadır.

Erkek Burun Ucu Estetiği

Erkek burun ucu estetiği, bayan burun ucu estetiği ameliyatından çok farklı olmamakla birlikte, anatomik olarak bayan hastalardaki burun ucunun erkek hastaların burun ucuna göre yaklaşık 10 derece yakın daha kalkık olması, burun ucu derisinin erkek hastalarda genelde daha kalın olması, burun ucunun bayan hastalara göre genelde daha kalın olması gibi temel bazı farklılıklar mevcuttur. Burun ucu estetiği operasyonları,burun ucu kaldırma işlemine ilave olarak, burun ucu şeklinde değişiklik yapılması gereken hastalar için uygundur (örneğin burun ucu geniş ve düşük olan bir hastada, burun ucu kaldırma işlemi tek başına burun ucunun daha belirgin olarak geniş görünmesine neden olabilmektedir. Bu hastalarda, burun ucu kaldırma + burun ucu daraltma işlemlerini içeren, klasik burun ucu estetiği ameliyatı planlanması idealdir). Erkek burun ucu estetiği fiyatı hastaneye, birlikte yapılan işlemlere, kullanılan malzemelere göre değişebilmektedir. Erkek burun ucu operasyonu ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflarını yukarıda bulabilirsiniz.-Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası fotoğrafları
-Revizyon burun ucu estetiği ameliyatı
-Burun ucu estetiği ameliyatı, burun törpüleme işlemi ile birlikte yapılabilir!
-Burun ucu estetiği fiyatı
-Burun ucu estetiği iyileşme süreci
-Burun ucu estetiği ameliyatının riskleri
-Burun ucu kaldırma
-Burun ucu daraltma
-Burun Ucu Estetiği teknik ve Hasta Seçimi