Burun Ucu Estetiği Ve Burun Ucu Kaldırma

Burun ucu estetiği, sınırlı bir cerrahi sahada yapılan ancak yüzün genel görünümünü çok ciddi etkileyebilen bir işlemdir. Dışarıdan bakıldığında ya da gülerken ortaya çıkan yüz ifadesini asosyal, sinirli, çirkinden sempatik, şirine çevirebilen bir müdahale bu. Özellikle, burun ucu desteği zayıf, burun ucu aşağıya doğru düşük görünümde olan hastalarda, burun ucu estetiği sonrasında, ifade değişikliği çok dikkat çekicidir. Bunun yanında yanlış bir cerrahi yorumlama da; doğal olmayan, sıkma burun, plastik burun, domuz burun, aşırı kalkık burun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Burun ucu, burunda en çok dikkat çeken bölgedir. “Sadece burun ucu estetiği” ameliyatı, gözler arası mesafede hiçbir değişikliğe neden olmasa da; genel yüz yapısında daha sempatik ve daha güzel bir görünümün kazanılmasını sağlayan sınırlı bir cerrahi uygulamadır.

Burun ucu (nazal tip) Tanımı

Burun Ucu Estetiği

 

Burnumuz, yukarıdan aşağıya “dorsum”, “supratip” ve "tip bölgesi” olmak üzere üç ayrı bölüme ayrılabilir. Aslında basit olarak “nazal tip” burun ucu bölgesidir. Yüzümüzde en çok dikkat çeken burun bölümüdür. Bu bölüme yönelik yapılan yeni şekil verme ya da projeksiyon işlemleri “nazal tipplasti”, “tipplasti”, “burun ucu ameliyatı”, “burun ucu kaldırma” şeklinde adlandırılabilmektedir. Bazen burun ucunun daha ince ve dik görünüme kavuşturulması anlamında olarak, nazal tip bölgesine yapılan işlemler “burun ucu daraltma ameliyatı” olarak söylenilmektedir.

 

İdeal burun şekli nasıl olmalıdır?

Burun Ucu Estetiği

Bu sayfada esas olarak burun ucu şekillendirme işlemleri ve burun törpüleme işlemi üzerinde durulmuştur. Yani yüz ifadesi çok fazla değiştirilmeden yapılan sınırlı ve kalıcı uygulamalar hakkında bilgi verilmiştir.İdeal burun şekli ile ilgili olarak çok basit bir kaç bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim:

  •  Burun ucu genişliği, gözünüzün genişliği ya da kulaklarınızın arasındaki mesafenin 5 te 1 i kadar olmalıdır (ya da her iki gözün iç kısımları arasındaki mesafe kadar olmalıdır)
  • Burun ucu ve üst dudak arasındaki açı olan nazolabial açı (hakkında yan sütunda ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz) bayanda yaklaşık 100 erkekte 90 derece civarındadır
  • Dudaklar, burun ucu ile çene arasındaki hayali düz çizginin gerisinde kalmalıdır
  • Burun uzunluğu (dikey eksende hesaplandığında), alındaki saç çizgisi ile çene arasındaki mesafenin 3 te biri kadar olmalıdır
  • Alın ve burun kökü arasında 115-130 derece arasında bir açı bulunmaktadır

Burun ucu estetiği

Burun Ucu Estetiği

Tip plasti ameliyatı, burun ucunun estetik ve fonksiyonel olarak değiştirilmesi ya da iyileştirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Genel anestezi ya da lokal anestezi altında ve tamponsuz olarak da planlanabilmektedir. Burun ucunun normalden düşük ve burun ucu desteğinin zayıf olduğu hastalarda, gülerken burun ucunda aşağıya yönelme, nefes problemleri ve zaman ierisinde burun ucundaki düşüklüğün artması gibi sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalarda, çok basit ve minimal travmatik teknikler kullanılarak, burun ucunda daralma ve dikleşme sağlanılabildiği gibi; aynı zamanda, burun uzunluğunda kısalma görünümü elde edilebilmektedir. Tip plasti ameliyatı, tek başına ya da klasik burun estetiği ameliyatlarının bir parçası olarak yapılabilmektedir ve buişlemı burun estetiği ameliyatının en zor parçasıdır. Tip plasti operasyonu için oluşturulan ayrı bir merkez bulunmamaktadır. Bu ameliyat lokal ya da genel anestezi altında ve genellikle hastanelerin ameliyathanelerinde yapılmaktadır.

Burun ucu estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Tip plasti ameliyatı, lokal anestezi, sedasyon anestezisi ya da genel anestezi altında yapılabilmektedir. Açık teknik ve kapalı teknik şeklinde iki ayrı yaklaşımla burun ucu estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Ben genellikle burun ucuna hastanın kendi burun dokusundan aldığım kıkırdak zarı, yumuşak doku ve kıkırdakları yine hastanın kendi burun ucu bölgesine doldurmayı tercih ettiğimden; açık teknik burun ucu estetiğini daha fazla tercih etmekteyim. Aslında her iki tekniğin birbirine göre avantaj ve dezavantajları bulunsa da; açık teknik ameliyatta kullanılan 5 köşeli insizyonun kesi izi, yaklaşık 3. haftadan sonra gözle görülemeyecek kadar iyileşmektedir. Burun ucu ameliyatları, burun tıkanıklığına yönelik olarak yapılan
deviasyon ameliyatı ve burun eti ameliyatı ile birlikte yapılabilmektedir.

Burun ucu kaldırma esnasında kullanılan kıkırdak, nazal septumdan alındığından, aslında aynı anda burundaki kıkırdak eğriliğinin de düzeltilmesi hastanın burun tıkanıklığı tedavisinde de faydalıdır. Tip plasti ameliyatı ile birlikte, kıkırdak eğriliği ya da burun eti küçültme işlemleri de yapılırsa, en azından burun içerisine silikon burun tamponlarının yerleştirilmesi ve 5-7
gün sonra da alınması uygundur.

Burun Ucu Estetiği Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği
Yukarıdaki fotoğrafta görülen hastaya, tip plasti operasyonu, kıkırdak eğriliği ameliyatı ve burun eti ameliyatı birlikte yapılmış, ameliyat toplamda 45 dk' da tamamlanmış ve işlem sonrasında her iki burun boşluğu içerisine silikon burun tamponu yerleştirilmiştir. Burun ucu kesisini dikmek amacıyla kullanılan estetik dikiş materyali mavi renkte görülmektedir.

Kalın derili burun ucu estetiği

Burun Ucu Estetiği

Kalın derili burun ne demek?

Belki sık olarak internet ortamında rastladığınız “kalın derili burun” ya da “kalın derili burun ucu” ifadesini tanımlamak için “normalden daha kalın cilt yapısını olması ifade edilmektedir”. Genellikle yakından bakıldığında komedonlu ve yağlı deri özellikleri fark edilebilir ve iki parmakla deriyi kaldırmaya çalıştığınızda normal elinizin üzerindeki deriden daha kalın olduğunu ve deri altı dokusunun daha fazla olduğunu görebilirsiniz.

Kalın deri nasıl anlaşılır?

Burun derisinin kalın olup olmadığını anlamanızın 2 yolu mevcut:1. Yakından baktığınızda komedon gözeneklerinin fazla olduğunu görebilirsiniz. 2. İki parmakla burun sırtından aşağıya doğru sırayla cildi havalandırıp baktığınızda özellikle kalın derili burunlarda burun ucuna doğru indikçe direk olarak derinin kalınlaştığını ve hatta burun sırtı ile burun ucu arasında kalın deri başlama seviyesini fark edebilirsiniz

Kalın derinin burun ucu estetiği ve burun estetiği ameliyatlarında avantajları nelerdir?

Kalın deri yapısı, deri altında ortaya çıkabilen iyileşme dokularını ve asimetrik bölgeleri ince derili burunlardan çok daha fazla kamufle eder.

Kalın derinin burun ucu estetiği ve burun estetiği ameliyatlarında dezavantajları nelerdir?

Kalın derili hastalarda tip plasti operasyonu ve burun estetiği ameliyatları esnasında ve ameliyat sonrasında aşağıdaki birçok ilave soruna neden olabilir:
Ameliyat esnasında burun derisinin inceltilmesi için iki seviyeli burun derisi diseksiyonu ve deri altı dokusunun mümkünse çıkarılarak derinin inceltilmesi (buraya yazılması kolay ancak ameliyat esnasında, hem deri altı doku diseksiyonu zordur hem de bu doku çıkarılsa bile hastanın iyileşme özellikleri nedeniyle yeniden üretilebilmektedir)

Ameliyat sonrasında deri altı dokuda abartılı doku ödemi ve yuvarlak ya da top burun ucu ortaya çıkabilir. Kalın derili tip plasti operasyonu esnasında burun ucunu daralatmak için ilave teknikler, burun kanadını daraltma işlemleri gerekebilir.

Kalın derili tip plasti operasyonu ameliyatı esnasında, deriyi taşıyan kıkırdakların çok fazla küçültülmesi burun kanatlarında çökme ya da burun ucunun ameliyat sonrasından yeninden aşağıya doğru yönelmesi durumu ortaya çıkabilir.

Hastaların burun ucunu daraltma ya da burun ucunu küçültme beklentisi olsa da; kıkırdak doku eksiltilmesi sorun olabilmektedir. Kalın derili burun ucu estetiği esnasında, burun ucuna ilave destek kıkırdak greftler ve burun ucuna ilave farklı kıkırdak greft yerleştirilmesi gerekebilir. Kalın deri, alttaki kıkırdakları da kalın olarak örttüğünden “kamuflaj etkisi” ne neden olur ve hastaların beklentisi olan ince, şirin, belki kavisli ya da birazcık ışık yansımalı “burun ucu” hayal olabilir. Afrika kökenli hastalarda sık olarak yapılan kalın derili tip plasti operasyonu sonrasında, ince derili burunlara göre ortaya çıkabilecekl ödem miktarı daha fazla olabilir.
Kalın derili tip plasti operasyonu ve burun estetiği ameliyatlarından sonra ödemin tam olarak ortadan kalkması için gereken süre 2 yıla kadar uzayabilir.

İnce derili burun ne demek?

Burun Ucu Estetiği

Burun derisinin normalden daha ince olduğunu ifade eden bu durumda deri ve deri altı dokusunun ince olması ve alttaki kemik – kıkırdak kıvrımlarının ya da çıkıntılarının kolayca görülebilir.

İnce derili burun nasıl anlaşılır?

İki parmakla burun derisini kaldırdığınızda derinin ince olduğunu ve yakından baktığınızda bazen deri altı damarlarını ya da kemik çıkıntıları görebilirsiniz. Bu durumda “burun derisi normalden daha incedir” yorumu yapılabilir. “Burun derisi kalın mı ince mi?” olduğu, tip plasti operasyonu ve burun estetiği ameliyatlarından önce bir çok hekimin ameliyat tekniklerini planlamasında önemlidir.

İnce derinin burun ucu estetiği ve burun estetiği ameliyatlarında avantajları nelerdir?

İnce derili tip plasti operasyonu ameliyatlarından sonra, ameliyat sonrasında genellikle ödem daha azdır ve ödemin ortadan kalkma süresi daha kısadır. İnce deri, kıkırdakların üzerini ince saracağından kıkırdak şekli yansıtabilir ve hastalar tarafından istenilen narin – kibar burun ucu ortaya çıkabilir.

İnce derinin burun ucu estetiği ve burun estetiği ameliyatlarında dezavantajları nelerdir?

İnce derili burunlarda, deri altında ameliyat sonrasında ödem ya da iyileşme dokusu ortaya çıktığında dışarıdan görülme ihtimali daha fazladır. Az miktarda ortaya çıkabilecek bir dikiş reaksiyonu bile flaşlı fotoğrafta yansıma ve belirgin olarak görünür hale gelmeye neden olabilir.

Kalın derili burun ile ilgili olarak …

Kalın derili tip plasti operasyonu ile ilgili sizlerden gelen ve sık sorulan birkaç soruyu cevaplamak isterim ve baştan söylemek gerekir “deri şekillendirme” ya da “deri inceltme” kolay değildir ve işlem
sonrasında iyileşme özellikleri sonucu ciddi etkilemektedir.

Lazerle burun derisi inceltme

Lazer yardımı ile deri inceltme ameliyat yapılmamış deri bölgelerinde uygun olabilir ve estetiği operasyonu sonrasında burun ucu bölgesine lazerle inceltme ya da “peeling” işlemin yapılması iyileşme üzerine olumsuz etki edebilir. İyileşme tam tamamlandıktan sonra denenebilecek lazer uygulamaları mevcut. Ameliyat esnasında lazer kullanılarak deri altı dokusunun buharlaştırılması tercih edilen bir işlem değildir.

Kalın deri nasıl incelir?

Kalın derili hastalarda deriyi inceltmek için ameliyat esnasında ve ameliyat sonrasında yapılabilecek uygulamalar:İki seviyeli deri diseksiyonu (bilevel diseksiyon) ve deri altı dokusunun eksizyonu ameliyat sonrasında ödem ve morluk giderisi bitkisel jel, krem ve ağız yoluyla hapların kullanılması ameliyat sonrasında doğal yağlarla burun masajı burun derisi üzerine a vitami türevi (retinol) içeren kremlerin sürülmesi kortizon enjeksiyonu (deri altı dokuda enfeksiyon, deride renk değişiklikleri ve hatta körlüğe bile neden olabiliyor!)

Etli burun küçültme

Etli burun ucu ya da büllöz burun ucunun küçültülmesi için yukarıda anlatılan teknikteki gibi deri altı dokusunun ameliyat esnasında çıkarılması, ilave kıkırdak greft uygulamaları, burun kanadı küçültülmesi işlemleri gerekmektedir. Çok kalın derili burun ucu estetiği ameliyatlarında, sonucun çok ince ve köşeli bir burun ucu olarak beklenilmesi hayal kırıklıklarına neden olabilmektedir.

Burun ucu estetiği izle

Burun ucu estetiği ameliyatı ile ilgili, ameliyat önccesi ve ameliyat sonrası görüntülerini bulabileceğiniz bir videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Tamponsuz burun ucu estetiği ameliyatı yapılan hastanın, toplam işlem süresi 20 dk civarındadır. Hastanın burun ucu estetiği öncesi ve sonrası burun fotoğraflarını aşağıda bulabilirsiniz.

Burun Ucu Estetiği
Burun Ucu Estetiği
Burun ucu estetiği operasyonu genelikle burun ucu düşmesi, burun ucunda asitmeti, çökme, darlık gibi estetik ve fonksiyonel problemlerin çözülebilmesi için yapılmaktadır. Aşağıdaki videoda burun ucu düşmesi (burun ucunda sarkma ya da burun ucu düşüklüğü) ile ilgili hazırlanmış güzel bir videoyu bulabilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgileri sağdaki yan sütunda bulabilirsiniz.-Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası fotoğrafları
-Revizyon burun ucu estetiği ameliyatı
-Burun ucu estetiği ameliyatı, burun törpüleme işlemi ile birlikte yapılabilir!
-Burun ucu estetiği fiyatı
-Burun ucu estetiği iyileşme süreci
-Burun ucu estetiği ameliyatının riskleri
-Burun ucu kaldırma
-Burun ucu daraltma
-Burun Ucu Estetiği teknik ve Hasta Seçimi

Kaynak link >> Nasal Cosmetic Surgery – AAFPRS